Zegar słoneczny na Alei Kwiatowej w Szczecinie

Zegar Słoneczny SzczecinZegar słoneczny na Alei Kwiatowej w Szczecinie to jedna z atrakcji turystycznych miasta. Zegar ten ma za zadanie pokazywać czas za sprawą wykorzystania promieni słonecznych.

Promienie padające na maszt spowodują powstanie cienia jaki będzie określał czas – to jest tak proste tylko w teorii.

Szczeciński zegar słoneczny a zarazem świetlny – składa się w rzeczywistości z dwóch osobnych mechanizmów. Jeden to typowy zegar słoneczny z układem tarczy, jaka posiada tablice numeryczne.

Został zaprojektowany aby pokazywał zawsze astronomiczny czas zimowy – niestety z racji tego jego funkcjonalność jest bardzo mocno ograniczona. Czas letni gwarantował by większe wykorzystania z racji na więcej dni słonecznych oraz większą ilość turystów niż zimowy, gdzie dni są często pochmurne bez słońca a dodatkowo znacznie krótsze niż latem.

W zegarze tym oś N-S Północ oraz Południe zostały wyznaczone geodezyjnie. Wymiary tarczy nawiązują do tych wyznaczeń. Kierunki świata są także pokazane za pomocą symboli N, S, W, E. Osie te mają długość 20,8 m. Każda z tablic numerycznych jest więc bardzo dokładnie wyliczona względem przypisanych matematycznie kątków.

Zegar słoneczny Szczecin

Zegar świetlny to drugi mechanizm tego obiektu. Oprawy świetlne są umieszczone na zewnętrznych elementach tarczy zegarowej – na każdej z cyfr godzinowych a więc wiedźmy ich 24 sztuki. Oprawy świetlne zapalają się co godzinę – jest to forma mająca wspomagać działanie zegara słonecznego zarówno w nocy jak i podczas pochmurnej pogody.

Wskazówka zegara słonecznego z Alei Kwiatowej jest wycelowana w biegun północny nieba ku gwieździe polarnej. Kąt jaki tworzy wskazówka z poziomą płaszczyzną cyferblatu wynosi 53 stopnie i 25 setnych.

Zegar słoneczny Szczecin

Kąt ten jest znacznie przybliżoną wartością szerokości geograficznej w miejscu powstania tego zegara czyli 53 stopnie oraz 25 setnych i 33 tysięczne – to bardzo ciekawe nawiązanie do jego położenia wykorzystane w jego budowie.

Konstrukcja jest stalowa z ocynkowaniem malowanym w kolorze RAL 7022. Całość jest zamontowana w płycie fundamentowej wzniesionej na 1 palu wwierconym zgodnie z projektem konstrukcji. Elementy stalowe zostały podzielone na dwie części by umocować w nich wypełniające płyty kamienne z trawertynu o kolorze jasno beżowym z widocznymi porami.

Zegar słoneczny Szczecin

W górnej części masztu znajduje się okrągły otwór. W otworze tym znajduje się zawieszone dzwonki wietrzne. Przy mocniejszych podmuchach wiatru wydają różne dźwięki.

Tablice numeryczne zegara są wykonane z żeliwnych płyt. Dlatego właśnie widać na nich rdzewienie. Osiami tego zegara jest krzyż z linii wskazujących godzinę 12 i prostopadłą do niej godzinę 6 oraz 9 i 3 – to także kierunki świata.

Projektantem tego obiektu jest Jacek Lenart.

Zegar słoneczny Szczecin

Wskazania zegara odczytuje się rano po lewej stronie cienia gnomonu a po południu już jego prawą krawędzią. Przydatna by była informacja o tym fakcie na miejscu, aby ułatwić zrozumienie korzystania z tego obiektu.

Miejsce jest warto odwiedzić z racji na jego ciekawy wygląd oraz całkiem sporych rozmiarów zegar solarny. Trudno będzie z niego odczytać jaki jest czas, ale zdjęcie pamiątkowe można zrobić w niepowszedniej instalacji. Jest to bez wątpienia ciekawe miejsc spośród atrakcji turystycznych Szczecina.

Miejsce Zegara słoneczno-świetlnego w Szczecinie:

Źródła: Szczególne podziękowania dla Tomasza Owsik-Kozłowskiego – rzecznika prasowego Żeglugi Szczecińskiej, materiały fotograficzne i filmowe oraz tekst Video Turystyka i Open YouWeb.

4 komentarze

 1. Muszę powiedzieć, że inwestycja wydawała się bardzo ciekawa, ale okazuje się to że zegar nie działa prawidłowo i dziwnie jest wybranie czasu zimowego a nie letniego. Przez to jest to tylko instalacja jako ciekawostka bez jej faktycznego zastosowania w życiu codziennym.

  Szczecinianin
 2. To z tym pochyleniem zgodnym z lokalizacją oraz faktycznymi kierunkami świata to nie wiedziałam. A szkoda faktycznie że brakuje tam takowej informacji na miejscu. Wydaje się to dość istotne. Płyty rdzewieją z wyznacznikiem godzin to fakt.

  Anita Sobka
 3. Jeden z większych zegarów słonecznych w Polsce, niestety mało skuteczny w działaniu. Możne to oczywiście łatwo naprawić aby dodać elementy świetlne, jakie by działały prawidłowo i przez cały czas. To by były koszta ale w zamian za coś sprawnego i przydatnego. Super jak by miały one pełne godziny jak i minuty. Ale może to zbyt duże marzenie choć wydaje się przydatne i słuszne.

  Grzesiek72
 4. Swego czasu jak byłem w Szczecinie to pytałem się w informacji turystycznej o ten obiekt. Otrzymałem informację że nie mają o niej żadnych informacji i wiedzy. Taka ciekawostka na temat działania tej komórki turystycznej. Dobrze że ktoś to w końcu opracował fachowo i z sensem.

  RafiMat

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.