Uzupełnianie płynów w organizmie – Ile pić wody dziennie

woda dziennieNiezależnie od pory roku chce nam się pić i odczuwamy pragnienie. Pragnienie to jest wywoływane czysto fizjologicznie i łatwo się go pozbyć na dłuższy czas wypijając własne płyny przez picie napojów.

Organizm na skutek różnych działań się odwadnia, szczególnie jak działają na niego promienie słoneczne lub uprawia się aktywność fizyczną. Odwodnienie naszego organizmu występuje na dwóch zasadach. Pierwsza to odwodnienie przez skórę czyli  wydzielanie naszych zasobów wody przez pot.

Pot jest taką substancją chłodzącą organizm i bardzo szybko wyparowuje, więc można stracić w ten sposób bardzo wiele wody z orgiazmu. Druga zasada to po prostu przetworzenie przez organizm płynów i oddanie ich do usunięcia w postaci moczu. Te drogi utraty wody są od siebie ściśle zależne. Wypijając 2 litry wody dziennie organizm wytraci jej około 60% do wieczora.

Wypijając 5 litrów wody organizm wytraci około jej 80% do wieczora. Od czego jest to zależne? Im więcej pijemy wody tym mocniej się pocimy (szczególnie panowie) i oddajemy moczu, nigdy nie róbmy tak że będziemy pili mniej wody aby mniej się pocić, bo tak odwadniamy organizm.

Pijąc czystą wodę zawsze szybko ją wytracimy, z tego powodu że organizm traktuje to jako coś bez substancji odżywczych. Aby litr wody krążył do 3 razy dłużej w organizmie i nie był wydalany należy zadbać aby woda była o coś wzbogacona. Wzbogacona o coś takiego co nasza wątroba potraktuje jako związek odżywczy dla organizmu. Dzięki temu woda w naszym ciele będzie się dużo wolniej rozchodzić i będzie zachowana proporcjonalnie dłużej.

Co może być traktowane w wodzie jako substancja odżywcza – najprościej dodać do wody trochę naturalnego soku, zrobić oranżadę itp. Napoje gazowane czy niegazowane są traktowane jako coś mało wartościowego, szybko się filtrują i w większości przypadków organizm prędko je odrzuca, czyli szybko je wydziela w postaci potu lub moczu. Porównawczo 1 litr wody czystej wydzieli się po 2 godzinach a woda wzbogacona po nawet 6 godzinach.

Picie wody jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania organizmu. Dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby to około 2 litry. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

6 komentarzy

 1. Bardzo przydatne informacje, świetnie napisane. Też na fizjologi mnie uczyli że im więcej pijemy tym więcej wytrącamy wody. Optymalna ilość do do 2 l na osobę dorosłą. Choć wiadomo że zależy to od pory roku, temperatury i wykonywanej pracy.

  Kasztelan
 2. Bardzo dobrze, że ktoś podjął taki temat. Często ludziom wydaje się, że trzeba pić jak najwięcej, bo tak trzeba i już A wcale tak nie jest. Spotkałam się z przypadkiem osoby odwodnionej, gdyż… za dużo piła. Dobrze też wiedzieć, że warto pić wodę wzbogaconą, bo nie o to chodzi, żeby hektolitry wody przepływały przez organizm jak Niagara, tylko żeby mieć z tego korzyści!

  1. Z tym piciem wody mineralnej są też związane i ciemne strony. Mianowicie minerały rozpuszczone w wodzie nie są tak przyswajane przez organizm jak te z żywności przez co potrafią się odkładać i prowadzić do kamienicy. Dlatego woda wysoko mineralizowana ma swoje dwa oblicza.

   Open YouWeb
 3. W moim przypadku piję około 1 do 1,5 l na dzień. Latem może trochę więcej, wiadomo jest to uzależnione też od wagi oraz wzrostu osoby. Najmniej chyba piję zimą – samej wody czy innych napojów czasami po 1 litr na dzień.

  Mar-olka
 4. Niestety zdecydowanie za mało piję wody dziennie bo niecałe 2 litry. oczywiście jest ona też w pokarmach ale więcej niż litr samej płynnej nie biorę. Sam często czuję że jest to za mało. Muszę nad tym popracować. dzięki za opracowanie.

  Bartek85kos

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.