Ukąszenie i ugryzienie muchy końskiej (Gza)

ukaszenie gza konskijUkąszenie przez końską muchę zwaną też giezem może być zarówno niebezpieczne jak i sprawia wiele problemów. Mucha końska posiada bardzo silny jad, który jak sama nazwa wskazuje jest stosowany przez nią na większe zwierzęta.

Ugryzienie gza jest bardzo odczuwalne – szczególnie gdy zaczyna one puchnąc i tworzy się swędzący stan zapalny.

Ukąszenia to charakteryzują się dwoma czynnikami. Pierwszym z nich jest powstanie dużego rumienia na skórze w miejscu ukąszenia. Opuchlizna może się bardzo powiększać i tworzyć mocno rozgrzany punkt, czyli stan zapalny.

Przeciętny rozmiar opuchlizny wynosi około 3 cm, jednakże osoby uczulone mogą posiadać większe zaczerwienienia. Po ukąszeniu końskiej muchy i wykwitu rumienia następuje okres znacznie podwyższonej temperatury miejsca ugryzienia.

Następnie kolejny czynnik to swędzenie – w porównaniu do innych ukąszeń owadów jest one bardzo silne. Rumień z jasno czerwonego stopniowo staje się coraz bardziej krwisty – nawet granatowy. Bardzo ważne jest to, aby absolutnie nie drapać miejsca rumieńca oraz jego okolicy. Drapanie tylko zwiększa stan zapalny i temperaturę. Rumień można okładać kostkami lodu, aby zbić jego stan gorączkowy oraz znacznie tym samym zmniejszyć uczucie swędzenia.

Zamrożone miejsce ukąszenia przynosi ulgę, niestety nie na długo, bo tylko do czasu ponownego mocnego ogrzania się opuchlizny. Bezpośrednio po ukąszeniu, najlepiej stosować kremy przeciwbólowe oraz łagodzące uczucie swędzenia. Warto także stosować okłady na przykład rumiankowe lub z zsiadłego mleka czy śmietany. Warto po ukąszeniu także pamiętać o zażywaniu wapna – najlepiej w potrawach bogatych w jego skład a nie w formie sztucznej multi witaminy w suplementach – naturalne jest lepiej przyswajane. Pomocne mogą być też środki antyseptyczne. Warto także skorzystać z soku Babki Lancetowatej – ma ona często bardzo skuteczne działanie na tego typu problemy.

Rumień po ukąszeniu gza trzeba przeczekać, z czasem on zacznie się pomniejszać. W rozwiniętym stadium może on być wypukły i duży do nawet 5 cm oraz ciepły i twardy o bordowym kolorze. Może być on bardzo bolesny. Jeśli powstrzyma się od drapania toksyna sama się neutralizuje i nie powinno być powikłań – w przypadku drapania się po ukąszeniu muchy końskiej stan zapalny będzie trwał dłużej.

Typowe skuteczne odstraszacze tych owadów to stosowanie spraye na bazie Permetryny lub Perytryny. Także skuteczne mogą być rośliny o nazwie Kocimiętka do odstraszania tych owadów. Naukowcy udowodnili, że jej skondensowany zapach skutecznie odstraszyło muchy na 3 godziny.

W razie wątpliwości lub zbyt dokuczliwych objawów lub gdy rumień będzie się powiększał powyżej średniej wielkości powinno się skontaktować z lekarzem. Także jeśli ukąszenie będzie w okolicach głowy lub szyi warto udać się z tym do lekarza.

Warto także wspomnieć o samych owadach tego typu kilka ciekawostek. Czy wiecie przykładowo, że poruszają się one nawet z prędkością do 140 km/h to właśnie pozwala im na błyskawiczne przemieszczanie się – w ciągu minuty jest wstanie przelecieć 2,3km aby wyszukać swojej ofriary do ukąszenia.

Mucha końska oraz w zasadzie jej wszelkie odpowiedniki posiadają receptory podczerwieni dzięki czemu z bardzo dużych odległości łatwo odnajdują potencjalnych żywicieli. Muchy końskie i jej odpowiedniki żywią się krwią i często są bardzo dokuczliwe dla ludzi oraz wręcz niebezpieczne większych zwięrząt. Dorosłe osobniki mają 2 – 3cm długości a podczas jednego posiłku wypijają około aż 1ml krwi.

Najniebezpieczniejsze są standardowo samice, które są aktywne w ciągu dnia. Muchy te przyciąga wszelki ruch, świecąca powierzchnia, ciepło przede wszystkim ciała i dwutlenek węgla czyli to co wydychamy. Także są wyraźne powiązania z nęceniem ich przez zapach potu.

Faktyczne prawidłowe nazwy to Jusznica deszczowa czyli końska mucha a odmiennymi owadami o podobnym wyglądzie oraz działaniu są giez bydlęcy duży oraz Bąk bydlęcy.

Stan zapalny po ukąszeniu gza może trwać od 1 do nawet 20 dni – jeśli powstrzyma się od drapania będzie on trwał krócej. W przypadku powikłań lub uczulenia czy poruszaniu tego miejsca będzie trwał on znacznie dłużej. Warto także stosować się do wyżej wymienionych rad. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

32 komentarze

 1. Bardzo przydatny artykuł. Mi po ukąszeniu mrożenie miejsca pomaga w opuchliźnie oraz zmniejszeniu swądu. Także kupiłam antyseptyczny oprysk jaki łagodzi objawy.

  Roksna
  1. Nie ma lepszej i skuteczniejszej metody jak ciepło, które hamuje produkcję histaminy i blokuje powstawanie objawów swędzenia, nie drapiesz, opuchlizna schodzi w odlotowym tempie. Bez grama chemii!

 2. Jak kilka razy mnie pogryzło to zacząłem szukać sposobu jak się przed tym chronić. Całkiem nieźle działał do tej pory sok z cytrusów – cytryn naprowadzony na skórę lub chrzanowy zapach z odstraszaczy do komarów. Choć ta mucha reaguje bardzo na ciepło więc dobrze unikać nasłonecznionych mocno miejsc blisko lasów czy zbiorników wodnych tuż przy drzewach.

  RogalikMark
 3. U mnie ma średnicę 1,5 centymetra. Ale nie mam pierścienia, jest to wypukłe i bardzo rozpalona. Co robić ? To piecze jak chol. …

  Anonim
  1. W przypadku rozpalenia dobrze jest okładać ją kostkami lodu. Można stosować chłodne okłady z octu. Dobrze pić wapno. Można robić także okład z zimnej maślanki. Absolutnie nie wolno tego drapać. Stan zapalny może trwać u osób nie uczulonych nawet 15 dni. Warto wspomnieć że Mucha końska ( Jusznica deszczowa) jest czymś innym niż Gza czy jeszcze od Gieza bydlęcego oraz Bąka bydlęcego – z reguły są te owady brane za to samo ale każdy ma po ukąszeniu inny cykl trwania opuchlizny. Wacha się od 7 do 15 dni a w przypadku lekkich uczuleń nawet do 2 miesięcy.

   Open YouWeb
 4. Babka lancetowata, urwać listek lub kilka rozwałkować w rekach do wyciśnięcia soku i posmarować sokiem z liścia ukąszenie. Działa na 100% i brak skutków ubocznych. Polecam. Wcześniej stosowałem różne świństwa z apteki i nic nie pomagało np na ukąszenia meszki, teraz wiem i stosuję babkę

  pit
 5. ja mam takie szczęście, że mnie gryzą na działce,muszę się pilnować,ale sprawdziłam na własnej skórze,że świeżą cebulą jak przyłożę do miejsce ukąszenia i potrzymam dłużej to śladu nie ma,cebula neutralizuje jad muchy,sprawdziłam na 100% to działa.

  Wala
  1. Hej ;) byłam w podobnej sytuacji 2 lata temu. Mucha końska ugryzła mnie między kolanem a łydką. Połowa nogi opuchnieta Pojawił się obrzęk od kostek do kolana. Bardzo zaogniony i twardy. W miejscu ukąszenia pojawił się bąbel z jakąś cieczą. Lekarz zapisał mi jakiś antybiotyk w spreju ale po pierwszym dniu zaprzestałam, bo strasznie szczypało. Poszperałam w starych zapiskach no i znalazłam – okłady z kiszonej kapusty !!! robiłam 3 razy w ciągu dnia przez 1 dzień i po sprawie. Kilka dni temu spotkała mnie identyczna sytuacja . Najpierw posmarowałam miętową pastą do zębów, bo nie miałam kapusty a od rana następnego dnia robiłam okłady z kapusty. Tak na marginesie sprawy, to pasta do zębów jest rewelacyjnym środkiem na ugryzienia komarów i poparzenia. Pozdrawiam ;)

   Marta
 6. Mnie kilka tygodni temu dziabnęło to do dzisiaj mam czerwony ślad. Już mija chyba z 50 dni od tamtego razu a nadal jest napuchnięte czerwone. Lekarz dał mi tylko coś aby mniej swędziało. Jak będę widział muchę tą grupą to biorę nogi za pas.

  Rstory
 7. Ja odkryłam właśnie uniżel – świetnie działa! Mam go w apteczce na stałe, tak na wszelki wypadek, bo świetnie sprawdza się w każdej sytuacji, nie tylko przy ugryzienaich (zamiast fenistilu), ale też przy otarciach skóry. Przy moich dwóch małych helikopterach w domu to konieczność ;)

  Kama
 8. Po ugryzieniu w udo miałam opuchnięcia ok 5 cm. Na drugi dzień urosło do rozmiarów bochenka chleba oraz dostałam ogólnej temperatury. A miejsce ugryzienia było rozgrzane do 38 stopni. Pomogły zastrzyki domięśniowe sterydowe i antybiotyk. Na taką silną reakcję pomoże już tylko lekarz.

  Lucy
 9. Mucha konska (Giez) nie gryzie bo ma cofniety aparat gebowy i nie ma jak ugryźć. Gryzie -Bąk . Tak właśnie Bąk. Bo owad podobny do muchy końskie to właśnie Bąk. Natomiast ten piękny owad z rodziny pszczolowatych o krępej budowie ciała to Trzmiel.

  gt
 10. Witam :D Mam jeszcze jedno pytanie co do tego czy wielokrotne użądlenie takich oto owadów ma jakiś większy wpływ na organizm człowieka ? Z góry dziękuję i pozdrawiam :D

  Mollitia
  1. Bardzo trudne pytanie, bo każdy organizm jest inny. U jednych wiele ukąszeń nie ma nic a u innych może być problematyczne przez kumulacje toksyn. Dodatkowo czy mucha była zdrowa czy miała jakieś dodatkowe bakterie czy wirusy i sama była nośnikiem innych schorzeń. Ukąszenia muchy zdrowej się neutralizują z czasem przez organizm ale gdy jest ich dużo może organizm wolniej działać a dodatkowo jak jest uczulenie może nawet zabić co raczej jest bardzo rzadkie.

   Open YouWeb
 11. Ja nie mam 5 cm tylko już 10 …. Cala noga spuchnięta (kostka ) która zaczyna puchnąc na łydce !!! ;( nie mogę chodzić bo taki ból , wydaje mi się ze jestem uczulona bo za każdym razem kiedy mnie ugryzie rumień nie jest taki jak w opisach tylko bardziej rozległy …

  Ala
  1. Należy więc pojechać do lekarza lub wezwać wizytę domową bo jest uzasadniona w przypadku podejrzenia uczulenia gdy nie można chodzić i za bardzo puchnie oraz ukąszenie po muchach jest zbyt rozpalone. On da antytoksynę lub maści łagodzące. Proszę tylko nie drapać tego – pomóc na ukąszenie może przykładanie lodu.

   Open YouWeb
 12. Rok temu po jakimkolwiek ugryzieniu gza miałam spuchnięte, czerwone i z podniesioną temperaturą. Utrzymywało się to przez około tydzień. Teraz po ugryzieniu, swędzi, ale wygląda podobnie do ugryzienia komara. Zero obrzęku, lekko cieplejsze lub w tej samej temperaturze co reszta ciała, i w ogóle nie jest czerwone. Czy jest możliwe że mój organizm uodpornił się w jakimś stopniu na ukąszenia tych paskud :D? Jedyne co łączy te ukąszenia z tego i tamtego roku to swędzenie. I upewniałam się czy to na pewno ugryzła mnie „mucha końska” i tak. To ona. Zastanawiam się więc teraz czy mój organizm sie uodpornił na nie. Jest taka możliwość? Sądzę że tak ale wolę się upewnić.

  Justyna
  1. Witaj Justyno, na bazie czego jesteś pewna że wtedy ukąszenie wykonała mucha końska i tak samo jest obecnie. Zobacz że do niej jest podobnych cała masa innych owadów i oko nawet biologa zwierząt ich nie odróżni w locie a nawet często i siadzie a dopiero po powiększeniu i dokładnych oględzinach. Organizm może się uodpornić ale bardziej bym podejrzewał zmianę trybu diety czy odstawienie leków itp – chodzi o nie wchodzenie organizmu w jakieś oddziaływania – to ma często kolosalne znaczenie, może kiedyś czegoś nie jadłaś albo teraz zaczęłaś czego nie było wcześniej, nie można wykluczyć odporności ale i innego ukąszenia owada jaki jest bardzo podobny.

   Open YouWeb
 13. Dzis mojego 17letniego syna ugryzlo,cala dlon spuchnieta.Lekarz dal mu zastrzyk przeciwtezcowy oraz antybiotyk w tabletkach na 7dni.Nie lekcewazcie tego.

  Mama
 14. a mnie końska mucha ugryzła jak byłam nad woda. Ugryzła mnie w nos!!! i mój nos stal się gigantem, koleżanki płakały ze śmiechu

  Anna
  1. W 99% nie powinny gdyż nie żerują one długo w ciele a tylko napiją się i odlatują. Dlatego głównie problem dotyczy kleszczy gdzie jest długi okres zerowania i dostają się łącznie większe iloci chorych wydzielin owada – pajęczaka. Zarażenie boreliozą przez muchy i komary jest bardzo ale to bardzo mało prawdopodobne – ale możliwe lecz niebywale rzadko.

   Open YouWeb
 15. Najlepszym sposobem jest przykładać wrzątek, sprawdzony na mnie dwukrotnie i za każdym razem działa bez zarzutu, śladu nawet nie ma. Trzeba zagrzac wodę, polać szmatke i przykładac do miejsca ugryzienia

  Patent
 16. Ja po trzech dniach stosowania różnych metod poszłam z mega opuchnięta noga do lekarza i dostałam antybiotyk bo stan zapalny duży. Nie bagatelizować

  Kk
 17. A czy to cholersywo moze zarazic borelioza?? Bo moj slad wygladal jsk rumien wedrujacy tyle ze w srodku byl jakby maly babel z jakkms plynem

  Kaska
 18. Ugryzła mnie na plaży w Bułgarii zaatakowały mnie 2 i tam gdzieś Gdzies na forach pisał jeden ugryziony ze lataja glownie parami potwierdzam jedna gryzie druga juz bezszelestnie siada z drugiej strony… ugryzła mnie w lewą noga na dole przy kostce po ugryzieniu zrobił się mały rumień i właściwie było tyle po Bolało skoczyłem do morza i tyle po przyjechaniu do pokoju w nocy strasznie gorąco było mi i swędziało w
  Lewa nogę ,rano jak spojrzałem No i faktycznie spuchnięta no to od razu Fenistil i lód i głównie lód przykładać.
  po powrocie do Polski po trzech dniach udałem się do lekarza pierwszego kontaktu z czego pani mnie wyśmiała bo mówię że mnie coś kręci kostka i bolą mnie mięśnie w tej nodze uczucie kręcenia…łaskawie podniosła telefon i zadzwoniła do ortopedy pan natychmiast wyprostował ją kazał dać antybiotyk jakieś przeciwbólowe z przeciwzapalnymi No i oczywiście osłonowa i Ketanol do smarowania także Uczulam wszystkich nie tylko kończy się na opuchliznie i swędzenie także po pięknym przyjeździe z wakacji jeszcze ekstra tydzien L4 w domu cud miód ;;/Mam nadzieję że komuś pomogłem Pozdrawiam grzech

  Grzech
  1. Strasznie dużo Pan brał tej chami i trutki jakimi są takie leki. Antybiotyk jest czasami zrozumiały choć tutaj bardziej histamina powinna być podana oraz wyciągi silnie ziołowe jak szałwia oraz mentol. Po co brać tą chemię i się truć.

   Open YouWeb

Możliwość komentowania jest wyłączona.