Tani statyw do aparatu fotograficznego i kamery – Opinia

Statyw do aparatuBardzo popularną ofertą okazują się tanie statywy do aparatu. Mogą być one w różnej wielkości względem wysokości po rozłożeniu.

Tego typu statywy widoczne na fotografii kuszą zarówno znacznie niższą ceną od modelów tych znanych firm jak i wyglądem – jest on dość nowoczesny.

Tego typu statywy mają jednak bardzo liczne problemy techniczne, jakie pojawiają się podczas użytkowania. Na początku warto jednak skupić się na opisie technicznym tego sprzętu. Statywy te mogą być w wysokości do 1 m do 195 cm – w zależności jaki model się wybierze z maksymalną wysokością rozłożenia.

Są to typowe trójnogi czy jak nazywają je inne osoby tripod. Posiadają w sobie obrotowe nóżki dolne do ustawienia na nierównym terenie (które bardzo łatwo pękają w zaczepie), składane w 2 miejscach nogi z blokadami aby dostosowywać jego wysokość. Z boku jest uchwyt ułatwiający noszenie. Na górze statywu znajdują się 2 poziomice – oczko okrągłe poziomu oraz rurka pionu.

Głowica aparatu jest wysuwana przez korbkę na określoną wysokość. Głowica jest obrotowa z rączką do teoretycznego prowadzenia – można ją także przekrzywiać na bok (tak zwane 3d). Posiada on w sobie motylki regulujące docisk – mimo wszystko w statywie tym jest dużo luzu a tym samym nie jest on wcale stabilny i sztywny po rozłożeniu.

W całości jest on wykonany z dwóch materiałów – plastiku i aluminium na nogach. Plastik jest twardy i bardzo kruchy, przez co łatwo pęka co często widać na dźwigni obrotu, górnych zaczepach nóg oraz spodnich nogach z ogumieniem. Także środkowy pałąk trzymający rozstaw nóg pęka bardzo szybko rozpadając się na części.

Ogólnie ten typ statywów fotograficznych można określić na mizerne wykonanie – połowa jego dodatków jest niepraktyczna takich jak wysuwana głowica na korbce czy obrotowa głowica – jest tam za wiele luzów i zbyt małą stabilność ruchu.

Statyw ten może służyć tylko jako podstawowa podpora pod aparat lub kamerę. Całość niestety jest bardzo mało trwała i szybko ulega uszkodzeniom w różnych miejscach. Z naszej strony nie polecamy takich statywów typu „no name”. Zapraszamy do kolejnych tematów.

5 komentarzy

 1. Te tanie statywy upodabniają się do tych lepszych firm ale takie nie są. Właśnie w rodzaju tworzywa oraz jakości wykonania tkwi problem. Dobre statywy zawsze kosztuję trochę więcej – a tanie się rozlatują i mają wszędzie luzy.

  FotoCanon
 2. Potwierdzam że te tanie statywy do aparatów są dość kiepskiej jakości i szybko się łamią. Lepiej wybrać te co mają wykonane wszystko z metalu i jak najmniej plastiku.

  Fotograficzny
 3. Kupiłem jakiś czas temu taki z plastikowymi wykończeniami i wytrzymał około 6 miesięcy. Te plastiki zaczęły pękać dość szybko. Dałem za niego niewiele bo był jednym z najtańszych w sieci. Już z doświadczenia powiem że lepiej kupić to co jest bardziej metalowe i stabilne niż te najtańsze z mnóstwem tworzywa sztucznego. Lepszy statyw bardziej się opłaca niż te jednorazówki.

  Kawiszat
 4. Osobiście mam taki statyw jak z filmu, ma wiele luzów na głowicy i ogólnie jest to kiepski produkt ale na razie działa już ponad rok. Pękła jedna noga i wysuwania głowicy ale złączyłem to na szybko łącze tych opasek zaciskowych. Ogólnie też niestety bym nie polecał tych najtańszych modeli albo inaczej nie najtańszych statywów ale tych z wieloma elementami z plastiku.

  Caannonik
 5. Dlatego jestem zawsze bardzo dużym zwolennikiem tego aby jak coś się kupuje sprawdzić jak działa to na żywo, podotykać i sprawdzić jak działa. To co się kupuje w internecie zawsze jest ruletką. Sam ma Hama i jestem w miarę zadowolony – choć nie jest idealny.

  Tobik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.