Stres w tenisie stołowym – jak go pokonać

Stres w tenisie stołowymStres w tenisie stołowym to zjawisko jakie dotyczy praktycznie wszystkich. Jedne osoby reagują na niego silniej a inne potrafią go stłumić.

Ujawnia się on z reguły mocniej wtedy, gdy zleży nam na grze i jej wynikach – czyli grze na punkty. Im wyższa stawka w grze tym większy pojawia się stres.

Przykładowo w grze na punkty ze znajomymi objawia się umiarkowany, w grze na zawodach już większy a im ważność zawodów większa, tym teoretycznie także rośnie sam stres.

Objawy stresu są bardzo różne (nie wszyscy sobie zdają z niego spraw):

Przykładowo gdy zawodnik jest graczem ofensywnym a podczas gry na punkty gra bardzo zachowawczo i defensywnie, nie stosując ataku z obawy przed utratą punktu – podczas złego wykonania uderzenia.

Uczucie ospałości i przemęczenia oraz rozproszenia uwagi – chodzi tutaj o niezrozumiałe nagłe wycofanie z tego co tam się dzieje, bardziej się liczy, aby to szybko się skończyło, nie ma się siły i energii i rusza się apatycznie, mimo wcześniejszego wigoru – to także typowy objaw stresu.

Przegrywa się bardzo wieloma punktami z zawodnikiem jakiego się zna i nie jest to normalne – gdy z reguły z daną osobą punktacja jest zbliżona lub nawet lepsza a nagle podczas danego meczu przegrywa się i traci prawie każda piłkę, poprzez błędy własne i zbyt mała dynamikę – to także z reguły objaw stresu, jaki jest powiązany z wycofaniem psychicznym z gry.

Rezygnacja z gry – odpuszczanie, to także objaw typowego stresu. Na początku zaczęło się grę normalnie a potem podczas niej grać od niechcenia i mocno niedokładnie, apatycznie czy niemrawo. Gra się nie klei, nie wychodzą zagrania jakie ma się dobrze opanowane.

Jak pokonać stres podczas gry w tenisa stołowego jak i innego sportu

Dobrze zrobić sobie przerwę podczas gry i wziąć kilka głębokich oddechów. Najlepiej nie w stronę przeciwnika ale gdzieś patrząc w bok czy inny punkt, ale nie skupiać na niczym wzroku, tylko uspokoić organizm głęboko oddychając, wyciszyć się – dobrze mieć takich głębokich oddechów od 4 w górę. Oddechy dobrze wykonać z ust a nie nosa aby był głębszy – wykonywać to spokojnie bez spieszenia się.

Rozciągnięcie się – chodzi o trochę aktywności fizycznej, jaka odwróci uwagę od powodu stresu a skupi na własnym ciele. Dobrze rozciągnąć sobie szczególnie górne partie ciała, klatkę piersiową, ramiona ale także i warto pamiętać o nogach. Nie wolno zapomnieć jednak o rozciągnięciu górnych part ciała bo to jest najważniejszy odcinek do zmiany nastawienia w grze.

Warto odejść od stołu i wyciszyć nie tylko organizm ale i myśli (umysł) – spędzić jakieś parę chwil o niczym zupełnie nie myśląc i na niczym nie skupiać wzroku. Bardzo dobre do wyciszenia. Złota zasada nie można zupełnie o niczym myśleć ani skupiać się na niczym wzrokiem, można zamknąć oczy dla ułatwienia.

Opuszczenie sobie spięcia na grze i chęci osiągnięcia dobrego wyniku – każdy tak miał, że przegrywa seta taką ilością punktów – że są już nie do odzyskania – przykładowo 2 do 9 lub nawet 10. Nagle odpuszczacie sobie, wie że nie wygra i przestaje zależeć, i tutaj nagle bywa, że wygrywacie beznadziejnego seta dzięki temu odpuszczeniu sobie, stres już nie występował i zaczęło się grać ofensywnie lub własnym stylem gry, takim jaki ma się wyrobiony.

Należy sobie całkowicie odpuścić chęć wyniku na rzecz gry jako rozrywki i ciekawego spędzenia czasu – bez emocji wtedy gra idzie dużo lepiej.

Dobrą metodą też jest wzięcie podczas przerwy płynu do ust – wody czy innego co ma się do picia. To także odwraca myśli od stresu. Dobrze wtedy nie myśleć o niczym.

Guma do żucia – rozluźnia szczękę i skutecznie niweluje stress podczas gry. Dobrze mieć coś co wykonuje duże odwrócenie uwagi myśli podczas czynności na grze. Najlepiej sprawdzają się miętowe gumy jakie dodatkowo dają uczucie lekkiej świeżości i orzeźwiania.

Nucenie sobie energetycznej lub ulubionej muzyki w myślach – bardzo skuteczna metoda, jaka zwalcza stres. Poprawia dynamikę ruchów oraz odwraca co bardzo ważne uwagę od myślenia o grze a więc gra się mechanicznie, tak jakie posiada się wyszkolenie. W grze w tenisa stołowego kluczowe jest niemyślenie o grze a reagowanie automatyczne – dlatego nucenie muzyki bardzo mocno poprawia zarówno grę w sposób bezpośredni jak i niweluje stres, dzięki zajęciu myśli. Jedna z najskuteczniejszych metod gdy potrafi się ją wyrobić.

Stosując wszystkie z wymienionych metod można bardzo łatwo pokonać każdy stres podczas gry. To proste metody, jakich warto się nauczyć i wcielić je w życie. Zapraszamy do kolejnych artykułów oraz komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.