Rodzaje żarówek co nie niszczą wzroku

zarowki i wzrokW sklepach jest bardzo duży wybór rożnego rodzaju żarówek. Najbardziej popularne są żarówki tradycyjne, następnie energooszczędne, jarzeniówki, halogeny i na końcu lampy diodowe. Każda z tych żarówek charakteryzuje się innymi właściwościami świecenia i mocą.

Przykładowo żarówki tradycyjne zawsze dają światło o zabarwieniu żółtym, jest to poświata tak zwanie łagodna. Wiele żarówek o bardzo intensywnym promieniowaniu czyli i mocy oświetlenia niszczy nasz wzrok, jedne szybciej drugie wolniej – ten temat przybliży to zagadnienie.

Jakie żarówki są najzdrowsze – z punktu widzenia tylko zdrowia oczu najlepsze są żarówki tradycyjne oraz halogeny o światłe nie białym. Działają one na zasadzie wysyłania strumieni świetlnych o barwie ciepłej i zabarwieniu łagodnym. Światło z takich żarówek jest co prawda mniej intensywne niż z innych rodzajów lamp ale za to nie wpływa ono negatywnie na naszą siatkówkę i rogówkę oka.

Przede wszystkim trzeba zaznaczyć iż takie żarówki podczas korzystania z ich blasku nie wysuszają naszych oczu. Tutaj nie chodzi o temperaturę jaka emituje żarówka ale o poświatę światła. Żarówki te są najbardziej bezpieczne ale nie są wstanie rozjaśnić dużego pomieszczenia, zawsze w nich istnieją półcienie i niedoświetlenia pomieszczeń.

Żarówki energooszczędne  oraz jarzeniówki a zdrowie oczu – w tego rodzaju żarówkach sprawa się komplikuje. Żarówka energooszczędna i jarzeniowa wydziela poświatę białą. Oba rodzaje tych żarówek są zbudowane na podobnej zasadzie, freon w szklanej rurce pomalowanej specjalną farbą na biało.

Żarówki te dają silny strumień światła który dobrze doświetla nasze pomieszczenia. Strumień światła jednak jest zimny, bardzo szybko wysusza oczy – jest to spowodowane mocną intensywnością jasności jaką emitują te żarówki.

Jeżeli pracuje się dużo godzin przy takiej żarówce oczy ulęgają zmęczeniu. Biała poświata działa niekorzystnie na nasz wzrok. Dzięki nim zaoszczędzimy sporo gotówki gdyż potrzebują mniej energii od żarówek tradycyjnych do mocniejszego świecenia.

Jeżeli zbudować wskaźnik szkodliwości to będzie w przypadku żarówek tradycyjnych mających wartość 1 a jarzeniówek 1,5 szkodliwości. Czyli nie bardzo dużo ale zawsze trochę jest.

Żarówki diodowe a zdrowie – są to żarówki przyszłości, powodem tego jest to że mają one bierny wpływ na niszczenie oczu oraz potrzebują bardzo małego poboru energii do jasnego świecenia. W skali szkodliwości klasyfikują się one na granicy 1,2 czyli maja dobre parametry ale gorsze i tak od żarówek tradycyjnych.

Pamiętajmy że nasz wzrok męczy i niszczy się nie tyle od żarówek i ich oświetlania ale od męczenia go monotonnymi barwami czy skupianiu uwagi. Nie należy czytać nocą przy sztucznym świetle i oglądać telewizji po ciemku. Często trzeba spoglądać w dal aby ćwiczyć rogówkę i źrenice. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

2 komentarze

  1. Nie rozumiem. Gdzie indziej czytałem że najlepsze jest światło Białe a nie ciepłe żółte, które według mnie powoduje efekt senności i zmęczenia. Poza tym światło białe ma większe oddanie kolorów. Więc nie wiem… albo czytam nie dokladnie albo to są jakieś bzdury.

    Adam
    1. Jest różnica między kolorem a temperaturą światła – barwa biała o temperaturze 5500 kelwinów to przykładowo coś zbliżonego do barwy i ciepła światła dziennego. Natomiast żarówki sprzedawane w marketach nie mają tak wysokich indeksów barw a nawet w połowie one nie są tak wysokie. Każda inna barwa jaka jest biała niszczy szybciej oczy, ocieplenie jest wtedy bezpieczniejsze. Biała jest idealna ale tylko w temperaturze barw od 4000 do 6500 kelwinów. Każda żarówka kupowana w markecie ma znacznie niższy indeks i jeśli jest to biała nieocieplona samym kolorem jest gorsza dla oka. Kolejny bardzo ważny aspekt to współczynnik oddawania barw RA. Proszę zobaczyć że żarówki marketowe różnią się przepaścią cenową między studyjnymi a ta różnica nie wynika często z deklaracji mocy a temperaturze barwy światła oraz współczynnika oddawania barwy. Warto poczytać o tym więcej.

      Open YouWeb

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.