Przyczyny krzywienia się obręczy kół roweru

obrecz kola roweruOdkąd istnieją rowery istnieje problem scentrowanych kół rowerowych. Koła w rowerze krzywią się z kilu rożnych powodów ale zanim przejdziemy co najczęściej jest tego przyczyną, należy wspomnieć coś o obręczach kół.

Najbardziej narażone na skrzywienia są obręcze aluminiowe a potem dopiero stalowe. Obręcze jakie są najbardziej odporne na skrzywienia oznaczają się typem V.

Od czego krzywią się koła w rowerze – najczęstszą przyczyną skrzywień kół roweru jest samo zjeżdżanie rozpędzonym rowerem z krawężników i tak samo wjeżdżanie na krawężniki nie schodząc z roweru. Uderzenie kołem w krawężnik, dlatego tak mocno krzywi koła gdyż uderzenie jest punktowe na mały obszar obręczy. Tak samo działa zeskakiwanie całym rowerem podczas naszej jazdy z krawężników.

Kolejnym powodem skrzywień jest jazda po dziurach w drodze lub kocich łbach z dość sporą prędkością. Tutaj koło po prostu nie jest w stanie amortyzować wstrząsów i się odkształca.

Czasami koła roweru się krzywią przez sam fakt że jedzie na nich osoba o cięższej posturze niż wytrzymałość napięcia szprych koła. W takich przypadkach należy kupić bardziej odporne obręcze.

Ostatnim powodem skrzywienia kół jest jazda na słabych obręczach przy braniu małego łuku na zakrętach – rower utrzymuje równowagę dzięki sile wyporu ale koła mają bardzo duże naprężenia i się krzywią.

Warto wspomnieć że w przypadku lekkiego skrzywienia kół należy natychmiast je prostować. W innym przypadku koło będzie się krzywiło coraz szybciej, do stopnia w którym naprawa będzie już niemożliwa. Krzywe koła wpływają negatywnie na hamulce roweru oraz komfort jazdy a więc należy koła tym bardziej centrować najszybciej jak się tylko da, po stwierdzeniu odchyłów. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jeden komentarz

  1. Bardzo dobrze napisane, często skrzywienia to przede wszystkim jazda po dziurach i krawężnikach oraz to że zbyt ciężka osoba jeździ rowerem o zbyt słabym wzmocnieniu obręczy koła.

    Rowerowy świat

Możliwość komentowania jest wyłączona.