Navman 50 Kamera samochodowa (wideo rejestrator) – Opinia i Test

Navman 50 Video rejestratorKamera samochodowa (wideo rejestrator) Navman 50 – to urządzenie jakie może się przydać każdemu kierowcy – służy one do rejestracji trasy i różnych wydarzeń drogowych.

W dzisiejszych czasach nagrania wideo tworzone podczas jazdy są bardzo istotne, mogą nas ochronić przed mandatami jak i wyłudzeniem odszkodowań przez nieuczciwych korowców.

Navman 50 – to lekka i niewielkich rozmiarów kamera, przeznaczona do umieszczenia na przedniej szybkie pojazdu i rejestracji przebiegu zdarzeń na trasie oraz samego przejazdu.

Kamera zaczyna nagrywać obraz natychmiast po uruchomieniu silnika samochodu. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o ręcznym uruchamianiu urządzenia. Tak samo wyłącza się ona niedługo po wyłączeniu silnika samochodu.

Jakość nagrywania obrazu jest w jakości Full HD o rozdzielczości 1080p czyli 1920x1080 pikseli. Szybkość zapisywanych klatek na sekundę wynosi 30 FPS – jest to bardzo dobry wynik, jaki zapewnia pełną płynność poruszającego się obrazu.

Kąt widzenia soczewki kamery wynosi 110 stopni. Soczewka posiada jasność F2.0 – czyli przystosowaną do łapania sporej ilości światła, to zapewni lepszy obraz przy gorszych warunkach oświetleniowych. Kąt widzenia kamery jest wystarczający do nagrania wszystkiego tego, co dzieje się przed maską auta oraz na poprzedzającym nas odcinku trasy.

Soczewka jest wykonana z szkła 5G+1 IR natomiast chipset w urządzeniu to DSP: STK 2576.

Navman 50 jest wyposażony w 3 osiowy G-sensor przeciążeń. Rejestruje on siłę oraz kierunek uderzenia a także przeciążenia na zakrętach.

Na nagraniach widać datę oraz obecną godzinę. Ustawienia daty mogą sprawić niektórym osobom problemy – nie jest to opcja do końca intuicyjna. Także jest widoczna nazwa urządzenia nagrywającego.

Urządzenia ma wbudowany uchwyt jaki można dostosować w nachyleniu – pomoże to dopasować urządzenie tak, aby pokrywało jak najlepiej fragment drogi na jakim nam zależy.

Kamera samochodowa może także pracować w trybie fotograficznym. Można ją wykorzystać jako aparat do dokumentacji stłuczek czy innych wydarzeń lub jako zwykły aparat fotograficzny. Jakość zdjęć jest stop klatką tej samej jakości co film.

Wyświetlacz posiada przekątną ekranu 2,3 cala o formacie obrazu 4:3. Widać na nim pracę urządzenia jak i można przeglądać to co zostało nagrane lub sfotografowane.

Wymiary urządzenia to: wysokość 64 mm na 65 mm szerokości oraz 32.15 głębokości. Waga Navman 50 to zaledwie 59 gram.

Format zapisu obrazu video to AVI oraz zdjęć MJPEG. W nagraniach jest także załączona ścieżka audio – kamera posiada wbudowany mikrofon o średniej czułości.

Kamera jest w klasycznym kolorze czarnym.

Obsługuje ona karty pamięci microSD do pojemności 32 GB. Pozwoli to nagrać wiele godzin trasy – nagrywanie jest wykonywane w pętli.

Należy pamiętać aby do urządzenia zamontować kartę klasy 10 lub ultra. Inaczej podczas nagrania może wystąpić przycięcie obrazu – powodem tego jest duża szybkość zapisu danych, wolniejsze kary pamięci mogą nie radzić sobie na rejestracją w Full HD. Przycięcie może być ledwo zauważalne lub kilku sekundowe. Zacięcie obrazu na końcu filmu jest przeniesieniem nagrania od stop klatki na następny plik płynny.

W zestawie znajdziemy:

 • Instrukcję obsługi
 • Kabel zasilający (zasilacz samochodowy na fajkę)
 • Mocowanie (uchwyt) do szyby na ssawkę
 • Urządzenie – kamerę samochodową Navman 50
 • Oryginalne opakowanie urządzenia
 • Kartę gwarancyjną

Informacje o urządzeniu na stronie producenta: Navman 50

Navman 50 posiada gwarancje producenta wynoszącą 24 miesiące.

Faktyczna jakość obrazu nagrywanego przez wideo rejestrator Navman 50 – jest stosunkowo budżetowa. Nie można go porównywać z wysoką jakością jaką zapewniają modele Mio Mivue ale mimo wszystko obraz jest czytelny i bez problemu da się na nim rozpoznać sytuacje na drodze.

Jest to jedno z tańszych urządzeń rejestrujących obraz, jakie można nabyć w granicach 200 zł. Jeśli ktoś nie wymaga za wiele od urządzenia a traktuje to jako minimalistyczny rejestrator to warto się nim zainteresować – cena jest niewielka a obraz jest stosunkowo czytelny w różnych warunkach pogodowych i oświetleniowych. Zapraszamy do kolejnych testów i opinii.

7 komentarzy

 1. Jak na budżetową wersję za nieduże pieniądze może być. Sam zresztą korzystałem wiele czasu z telefonu jako rejestratora a miał jeszcze mniejsze osiągi.

  Savan
  1. no nie wiem ta jakość ledwo pozwala na odczytanie tablic – zależy czy dobrze kamera się ułoży… przecież za 100zł więcej można już mieć kamerki z dużo lepszą optyką gdzie bez problemu wszystko się zobaczy np truecam a4

   Karol
 2. Myślę że warto dopłacić mimo wszystko parę złotych i mieć coś lepszego. Kamera do auta to nie urządzenie jednorazowe a raczej takie jakie będzie działać (powinno) przez wiele lat. Dlatego lepiej od razu kupić coś trochę lepszego bo niewiele więcej by trzeba było dopłacić.

  Adrian Brynda
 3. Jest kilka nagrań w sieci tego urządzenia i wszystkie są dość niskiej jakości. Osobiście bym go nie polecał z racji na słabą jakość obrazu. Dodatkowo mogą z nim wstępować różne inne drobne niedociągnięcia a więc mądrze będzie kupić jakiś lepszy produkt.

  Forum Wiedzy Technicznej
 4. Mam inny produkt i ten nagrywa lepiej niż moja obecna kamerka. Niestety dałem podobne pieniądze a mam gorszy obraz na swoim blupunkcie. Także jak dla mnie jest to całkiem przyzwoite i wystarczające.

  Raf79
 5. Może z czasem będą używane jeszcze taniej więc warto poczekać i nabyć w razie czego. Dla żony do jazdy po mieście nie trzeba niczego lepszego. Dla mnie na dalszych trasach już muszę mieć mocniejszy sprzęt. Ogólnie urządzenie takie jak cena wiec nie jest tak źle.

  Jarosław Kus
 6. W tej cenie jakość obrazu nie jest zadowalająca. Ogólnie miałem do czynienia z tym urządzeniem w sklepie i raczej nie przedstawia się one za dobrze jak na moje gusta. Lepiej kupić coś trochę bardziej konkretnego za niewiele większe pieniądze.

  Wriper

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.