Kamera i nawigacja samochodowa Mio MiVue Drive 65 LM – Opinia i Test

Urządzenie firmy Mio o modelu MiVue Drive 65 LM to doskonałe połączenie dwóch najważniejszych urządzeń wyposażenia samochodu a mianowicie nawigacji samochodowej wraz z wideo rejestratorem. Takie rozwiązanie zapieni duże możliwości dla kierowcy, przy jednoczesnym zachowaniu minimum zajmowanego miejsca na szybie auta.

Mio MiVue Drive 65 LM jest bez wątpienia kompleksowym urządzeniem, jakie tworzy nowy standard urządzeń wyposażenia samochodu. Urządzenie to posiada dotykowy ekran 6,2 cala (ekran bez obudowy 5 cali) na jakim można wygodnie korzystać z opcji nawigacji samochodowej. Ekran wyświetla obraz w formacie 800×480 pikseli. Z drugiej strony urządzenia znajduje się kamera Extreme HD, jaka nagrywa obraz w jakości do 1296p z 30 klatkami na sekundę. Jest to bez wątpienia jedna z lepszych jakości zagęszczenia pikseli obrazu wśród kamer samochodowych.

Procesor urządzenia to Mstar o taktowaniu 800 MHz. Bateria 1100 mAh pozwala na korzystanie w nagłych wypadkach z urządzenia bez konieczności podłączenia do zasilacza – praca bez stałego źródła zasilania sięga do kilku godzin w trybie samej nawigacji. Urządzeniem można sterować w taki sposób, aby wykorzystywać jego obydwie funkcje jednocześnie – czyli kamerę samochodową oraz nawigację lub tylko wybraną z nich. Złącze zasilania to MiniUSB z przyłączem do fajki samochodu.

Wymiary całego urządzenia także są bardzo pozytywne gdyż długość wynosi 173,1 mm na 101,5 mm szerokości oraz 18,7 mm grubości (głębokości) bez samego obiektywu kamery. Waga to około 295 gram. W urządzeniu jest wbudowana transmisja zestawu głośnomówiącego przez bluetooth. Także na uwagę zasługuje możliwość wyłączenia określenia prędkości na nagrywanym filmie.

Wideo rejestrator Mio MiVue Drive 65 LM pracuje na systemie operacyjnym Windows CE 6.0. Matryca to AR0330(3M) oraz szkło szklanej soczewki wideo rejestratora to 6G+1R a sama przesłona F1.8 – czyli jasny obiektyw, który zapewni dobrą jakość obrazu nawet w trudnych warunkach oświetleniowych.

Kąt widzenia soczewki to 140 stopni – zapewnia to dobre pokrycie nie tylko z samego centralnego przodu pojazdu ale także i po jego poboczu od maski. W urządzeniu jest wbudowany czujnik przeciążeń czyli G-sensor – pokazuje on wszystkie zachowania auta, takie jak przyspieszenia, zmiany toru jazdy itp. Też trzeba nadmienić że GPS został zintegrowany z plikami wideo – dzięki temu mamy dokładne dane lokalizacyjne wbudowane w filmie. Także na filmie jest wyświetlana dokładna data nagrania, czas, prędkość (o ile włączona) i geolokalizacja. W filmie także jest dźwięk – urządzenie ma wbudowany czuły mikrofon.

Format zapisu plików wideo to MP4 na koderze H.264, czyli najczęściej stosowanym przetworniku danych. Koder ten zapewnia stosunkowo lekką wagę nagranego pliku względem wysokiej jakości obrazu. Jako że Mio MiVue Drive 65 LM jest urządzeniem stowarzyszonym, posiada dwa sloty kart pamięci, z czego każdy odpowiada za inny tryb działania. Jedno gniazdo pamięci kart SD jest przeznaczone dla nawigacji a drugie dla wideo rejestratora. Karty pamięci mogą mieć do 64 GB pojemności. Najlepiej gdy będą tutaj zastosowane te klasy 10 (szczególnie do wideo rejestratora) lub wyższej prędkości zapisu typu ultra.

W urządzeniu jest zaawansowany system ADAS, czyli wspomagający kierowcę podczas jazdy. Funkcje te dzielą się na LDWS – która ostrzega o opuszczaniu pasa ruchu, czyli przekraczaniu linii pasa na drodze – może to pomoc w utrzymaniu prawidłowego toru jazdy na długich trasach. Do prawidłowego działania funkcji na drodze muszą być linie pasów wyznaczające krawędzie drogi.

Druga z funkcji FCWS jest to ostrzeganie przed kolizją, czyli przykładowo z poprzedzającym pojazdem znajdującym się na tej samej drodze (pasie ruchu). W przypadku tego ostrzegania o możliwej kolizji wykrywa ona zbliżania się do pojazdu dzięki soczewce wideo rejestratora. Funkcja ta staje się mniej użyteczna w przypadku ruchliwej ulicy, gdzie często staje się w korkach na światłach czy stosunkowo wolnym ruchu miejskim, gdzie także często pojawiają się auta przed naszym – powiadomienia mogą być wtedy zdecydowanie za częste.

Obydwie wspomniane funkcje można wyłączyć w menu urządzenia. Także trzeba wspomnieć o darmowej i dożywotniej aktualizacji map nawigacyjnych. Jest to bardzo wartościowa funkcja, gdyż dzięki niej będziemy mieli zawsze aktualne trasy a sama nawigacja poprowadzi nas bezbłędnie do celu. Także jest aktualizowana baza fotoradarów – dzięki niej zawsze będzie się wiedziało gdzie może być takie miejsce i dostaniemy informacje o zbliżaniu się do takiego obszaru z foto radarem.

W urządzeniu jest także funkcja TMC – czyli informacji, jakie można otrzymywać o natężeniu ruchu drogowym oraz robotach drogowych czy innych zdarzeniach, jakie mogą powodować korki czy problemy z przejazdem. Dzięki temu będzie można wytyczyć inną alternatywną trasę ,nie narażając się na problemy i stratę czasu w zatorowanej trasie.

Nawigacja i wideo rejestrator mogą działać jednocześnie. Jest to bardzo istotne, gdyż dzięki temu urządzenie stało się w pełni kompleksowym rozwiązaniem wyposażenia auta.

W paczce produktu znajdziemy: urządzenie Mio MiVue Drive 65 LM (nawigacja i kamera samochodowa), ładowarkę samochodową, uchwyt na szybę na ssawkę, oprogramowanie na DVD oraz instrukcje obsługi i noty gwarancyjne a także 16 GB kartę SD z MicroSD o klasie 10 do urządzenia.

Nawigacja łapie silny sygnał po teście w około 2 do 5 sekund od uruchomienia. Bardzo precyzyjnie wyznacza trasę i szybko robi jej przeliczenia. Urządzenie pracuje bez najmniejszych przycięć czy problemów z sygnałem. Nawigację można określić jako bardzo czytelną oraz dokładną a sam jej interfejs jest przejrzysty oraz intuicyjny w obsłudze. Także wcześniej wspomniana dożywotnia aktualizacje map i fotoradarów są bardzo istotne. Bez wątpienia nawigacja samochodowa jest zrobiona bardzo porządnie.

Informacje na stronie producenta: Mio MiVue Drive 65 LM

Wideo rejestrator, czyli druga funkcja urządzenia nagrywa obraz w wysokiej rozdzielczości o bardzo dobrym kącie widzenia. Obraz jest nagrywany w sposób płynny i przejrzysty. Sama obsługa wideo rejestracji także jest bardzo intuicyjna, duża zaleta to znacznie więcej funkcji niż samo nagrywanie obrazu trasy w tym także zabezpieczenie trasy przejazdu dzięki ADAS.

Podsumowując całe urządzenie Mio MiVue Drive 65 LM bez wątpienia trzeba określić jako bardzo nowoczesne o świetnych rozwiązaniach technicznych. Dzięki konsolidacji dwóch ważnych dla kierowców urządzeń staje się one wszechstronne i zdecydowanie godne polecenia. Wysoka jakość wykonania oraz ogólne możliwości zdecydowanie przypadną do gustu większości kierowców, jacy się na nie zdecydują. Ogólnie jest to jakościowo bardzo dobry sprzęt zdecydowanie wart polecenia. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

24 komentarze

 1. Bardzo mi się podoba takie urządzenie co łączy w sobie kilka funkcji na raz. Myślę że rozwiązania tego typu powinny być już dawno wprowadzane i aby się rozwijały. Dla mnie rewelacja.

  KrzysiekZs
 2. No jakość nagrania na pewno jest niezła jak ma takie zagęszczenie pixów. Ogólnie z opisu widzę że bardzo udany produkt. Na stówę przyjrzę mu się w sklepie i może kupię jak się spodoba na żywo. Na razie jestem bardzo zainteresowany takim rozwiązaniem, też podobno da się to zintegrować z tylną kamerą a to już na maxa staje się wtedy użyteczne. Dobry temat, dzięki za powiadomienie o nim.

  Adam Szetmajer
 3. Wow, tylko tyle można powiedzieć. W końcu jakieś połączenia urządzeń. Obecnie mam dwie nawigacje i kamerę i trochę nie bardzo się z tym obchodzi gdy przydają się obydwa pracujące na szybie. Fajnie że ktoś pomyślał aby zrobić to w jednej skrzynce. Bardzo dobre rozwiązanie.

  GxV
 4. Podoba mi się, ostatnio coraz ciekawsze urządzenia produkuje ten Mio, jakiś czas temu to już pisałem – robią sprzęt coraz lepszy. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej dla mnie warte uwagi i może się skuszę. Czekałem czekałem i może się doczekałem czegoś właśnie najbardziej przydatnego do auta. Dzięki za recenzje.

  Automix
 5. Powoli takie urządzenia na pewno staną się coraz większą codziennością. Rozwiązanie bajka dla tych co używają dwóch urządzeń. Dla tych co tylko jadą po znanej trasie może być za duże bo nie potrzeba samej nawigacji i jej dużego wyświetlacza. Natomiast dla każdego kierowcy zawodowego takie urządzenie to bardzo dobre rozwiązanie. W tym dla mnie bo także pracuję jako kierowca zawodowo.

  Komisowy
 6. Fajnie że w zestawie już nawet jest karta SD, samemu do swojej kamery kupowałem dwa razy i zawsze była za wolna. Teraz wiem że muszą być jak najszybsze. Co do 140 stopni to moja ma 160 ale nie jest to taż tak istotne gdyż i tak pokrywa większą część czoła pobocza a to nic nie wnosi z reguły do nagrania. Urządzenie na mnie zrobiło pozytywne wrażenie jak czytam o nim wszystkie te informacje.

  Zibidec
 7. Widzę że kosztuje około tysiaka. Trochę sporo, choć oczywiście rozumiem że sama kamera to wydatek z cztery setki i tak samo nawigacja. W tej jak to nazwaliście konsolidacji jednak dochodzą dwie setki do całości. Mimo wszystko dla wygodny myślę że warte jest ceny. Może nawet z czasem to trochę stanie się tańsze.

  Grzegorz Poralski
 8. Mam pytanie? Czy ta nawigacja ma asystenta pasa ruchu, tzn. czy wyświetlają się pasy ruchu ze wskazaniem który pas należałoby zająć?

  Rich
  1. Witam, oczywiście że tak i jest on nawet zdecydowanie bardziej rozbudowany niż w innych nawigacjach bo nawet poradzi na rondzie jak dobrze jechać i zajmować pas ruchu.

   Open YouWeb
   1. Dziękuję za odpowiedź. Czyli to nawigacja bez zastrzeżeń-wszystko mająca.

    Rich
  2. Na pewno będzie Pan pozytywnie zaskoczony tą nawigacją. Jest to bardzo mocna oprogramowanie o wielu ulepszeniach softa względem urządzeń jednostanowiskowych. Tutaj raczej zobaczy Pan duży skok jakości tego urządzenia względem typowych nawigacji.

   Open YouWeb
 9. Powiem tak, kupiłem ją dzięki Wam 3 dni temu. Jestem z niej bardzo zadowolony, po prostu genialny sprzęt, super się sprawdza i bardzo dobrze prowadzi do celu a dodatkowo rejestruje mi drogę. Dzięki za przekonanie mnie do takiego urządzenia.

  Waszawa
 10. Kupiłem parę dni temu i jestem MEGA zadowolony. Bardzo dobrze się sprawdza w trasie i podczas nagrywania. Dla mnie rewelacja.

  Sefan
 11. Jestem ogromnie zadowolony z tego Mio Drive 65. Po moim teście w aucie po prostu sprawdza się super. Moja opinia końcowa to po prostu genialny sprzęt. Dzięki Wam nabyłem i jestem mega z niego rady.

  Grzesław
 12. Wielkie dzięki, kupiłem ją dwa tygodnie temu. Jest genialna i nie rozstanę się z nią już nigdy. Dobrze mi doradziliście że to fajne urządzenie. Dla mnie jest idealne polecam też wszystkim kierowcą.

  Krzysztofil
 13. Dzień Dobry, mam pytanie czy ta nawigacja sama się aktualizuje ?

  Grzegorz
  1. Witam, nawigację trzeba podłączyć do komputera i zaktualizować ją przez program.

   Open YouWeb
 14. Wszystkie pięknie, ale:
  1. Aktualizacje map są z dużym opóźnieniem. W końcu maja 2017 pojawiła się aktualizacja z 12.2016, a wcześniej była z września.
  2. system nie zapamiętuje ustawień kamery – np. zmiany rozdzielczości na większą, albo wyłączenie nagrywania dźwięku – za każdym uruchomieniem trzeba ręcznie to ustawić.
  3. prędkość działania pozostawia nieco do życzenia, zwłaszcza wytyczanie dłuższych map, albo po prostu przeglądanie mapy
  4. TMC działa tylko tam, gdzie dobry sygnał ESKI
  5. TMC nie pokazuje natężenia ruchu, tylko ekstremalne korki itp.
  6. Samo oprogramowanie też nie jest zbyt intuicyjne

  Jakby co używam Drive 55 od grudnia i przejechałem sporo km na nim. Wcześniej używałem sporo systemów nawigacji.
  Gdyby nie bardzo dobra jakość kamery wyrzuciłbym to w cholerę i wrócił do 7 calowego tableta z Androidem i GPS na którym mogę zainstalować kilka różnych nawigacji, a prędkość działania jest o wiele wyższa

  Maciej
  1. To jest wideo rejestrator i nawigacja. Byś musiał wtedy mieć dwa urządzenia na szybie. Więc chyba sumując i tak wypada lepiej niż sprzęty osobno – jak myślisz?

   Open YouWeb
  2. Zgadzam się z opinią P. Macieja. Sprzęt nie jest rewelacyjny jak go tu niektórzy opisują. Oprócz wideorejestratora, sama nawigacja jest przeciętna, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę urządzenia. Wreszcie ktoś opisał rzeczywiste cechy tego urządzenia.

   Rich
   1. Witaj Rich, nie mamy zamiaru bronić sprzetu bo nie jesteśmy jego sprzedawcą ani producentem i faktycznie cena około 1000 zł to jest wygórowana bo powinno być dzięki konsolidacji urządzeń taniej a nie liczone po 500, jednakże nawigacja przynajmniej podczas naszych testów pracowała rewelacyjnie tak samo jak kamera. A proszę zobaczyć że jak jest jakaś wada to zaraz ją wyciągamy zawsze na światło jak mało jaki portal tego typu. Tego urządzenia nie można nazwać złym ani przeciętnym bo jest dobre sumując wszystkie możliwości choć co do ceny się można zgodzić że nie jest do końca adekwatna po przez konsolidację – jednakże to też cena jedynego takiego jak na razie urządzenia.

    Open YouWeb
   2. @Open YouWeb
    Właśnie z uwagi na fakt, że zamiast dwóch urządzeń mam jedno, używam tego sprzętu. I to w zasadzie największy plus. Drugi to kamera nagrywa naprawdę dobrze, ma czujnik przeciążenia itp. Ale cała reszta jest średniawa. A tak naprawdę dobrą kamerę dostaniemy gdzieś za 300 zł, za drugie 300 dostaniemy tablet z GPS, gdzie możemy zainstalować jaką chcemy nawigację (jest kilka ciekawych i darmowych), a jeśli mamy WiFi bądź modem GSM to dodatkowo natężenie ruchu w czasie rzeczywistym, a komfort pracy o wiele większy. No i aktualizacje wydawane na bieżąco i rozdzielczość ekranu większa.

    Największą bolączką tego urządzenia jest prędkość działania i oprogramowanie. Nie wiem jak to jest na urządzeniach bez kamery, ale na chwilę obecną nie ma porównanie do pracy z nawigacją na Androidzie. Pomijam już też beznadzieją aplikację do obsługi nawigacji przez komputer. Albo w trakcie jazdy proszę spróbować powiększyć mapę, albo przesunąć, aby sprawdzić np. możliwość objechania konkretnego miejsca.

    Może ktoś kto jeździ sporadcznie na tym urządzeniu będzie zachwycony oprogramowaniem, ale przy dłuższym korzystaniu wychodzi coraz więcej mankamentów, zwłaszcza dla osoby która przeszła z nawigacji na Androidzie

    ps sam algorytm wytyczania tras jest całkiem rozsądny, jeden z lepszych jakie spotkałem w nawigacjach, choć zdarzają się błędy. Fajnie, że aplikacja uczy się naszych tras i tego z jakimi prędkościami jeździmy – dzięki temu przewidywany czas dojazdu jest bardzo zbliżony do realnego

    Maciej
    1. Trzeba się z tym zgodzić. My jak testowaliśmy (kilka osób) to wyłączyliśmy natychmiast niemal powiadomienie o możliwej kolizji o za blisko innego auta i zmianie pasa ruchu. Cały czas alerty. Faktycznie OSMand czy Mapsme są bezpłatne i dobre na antka. Nawet jest o nich tutaj wpis na stronie – najlepsze GPS nawigacje na androida z tych darmowych. Na tablecie działa szybko bo podzespoły są znacznie szybsze niż kalkulator jakie mają typowe nawigacje.

     Open YouWeb
    2. Tak jest, najzupełniej się zgadzam. Wszystkie mankamenty o których Pan pisze zauważyłem i ja.
     Aplikacja Naviexpres na androida w smartfonach działa bez zarzutów w porównaniu do mio viue drive65 lm.

     Rich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.