Król Kazimierz Wielki – Bigamista

Król Kazimierz WielkiKazimierz Wilki to król Polski jaki urodził się w 1310 roku i żył do 1370 roku. Był to syn Władysława Łokietka – rządził on Polską w latach 1333 – 1370 i był już ostatnim z dynastii Piastów na tronie kraju.

Jest to jeden z najsłynniejszych królów Polski, jaki zasłużył się silną i dość przemyślaną polityką zagraniczną.

Kazimierz Wilki żył w latach gdzie granice jego państwa były pod ciągłym zagrożeniem ataków przez obce nacje. Szczególnie problematyczna była jak na przestrzeni wieków sytuacja z wrogo nastawionymi Niemcami oraz zakonem krzyżackim, jaki skupiał głównie oczywiście Niemców.

Pomijając dość mądrą aczkolwiek mocno impulsywną politykę oraz zdecydowane działania jakie prowadził ten monarcha, także można dowiedzieć się o nim tego że był on dość hulaszczy.

Kazimierz Wielki miał całe rzesze nałożnic, sporo żon i jeszcze więcej kochanek. Bigamistą nazywa się go często nie bez powodu – w końcu miał dość luźne obyczaje i stosunki płciowe. Warto jednak zauważyć że w tamtych czasach była to w zasadzie norma na dworach – mowa tutaj oczywiście o rozwiązłości.

Jest to bez wątpienia jedna z bardziej barwnych i ciekawych postaci historycznych o jakiej pozostało dość sporo przekazów i informacji z życia.

Król Polski Kazimierz Wielki czyli ostatni władca z rodu Piastów to bardzo dobry władca dla Polski i doskonały strateg oraz dyplomata. Jego silną wadą była niestety beztroska oraz chuć, czyli żądza do łajdaczenia się z różnymi pannicami.

Po za tym że był bigamistom był bez wątpienia wielkim i nowoczesnym monarchą jaki dał krajowi wiele dobrego. Wprowadził prawo dla wszystkich a nie tylko biednych i wiele innych nowoczesnych rozwiązań ustrojowych.

Zdecydowanie warto zobaczyć o nim ten krótki materiał i poznać go z trochę innej strony niż mówią podręczniki szkolne. Warto także zobaczyć inne materiały o władcach Polski oraz osobach jakie odznaczyły się na kartach historii tego narodu.

Postaci tego jest znaczna ilość a każda z nich w końcu wniosła coś co odbija się nawet do dzisiaj w formie obecnego Państwa. Warto zobaczyć.

6 komentarzy

 1. Bardzo lubię takie programy, fajnych rzeczy można się dowiedzieć z przymrużeniem oka no i trochę się czasami pośmiać z tego co pokazuje ten fajny Pan.

  Galicja
 2. Kazimierz Wielki nie bez powodu miał taki przydomek, faktycznie był to jeden z najlepszych władców Polski jaki prowadził z reguły bardzo dobrą politykę i wzmacniał kraj w tamtych czasach. Szkoda że więcej polska nie miała takich dobrych monarchów – bo teraz niestety są coraz gorsze rządy i głupsze.

  Bolszyk
 3. Nazywać można by różnie tego króla Polski ale nie zmienia to faktu że była to silna postać tamtych czasów. On dobrze trzymał władzę i podejmował na tamte czasy dobre decyzje na tle pozostałych krajów. Jak by dzisiaj byli choć w połowie tak silne osobowości polityczne to polska nie była by taką jak obecnie ruiną a ludność stadem galarety. Wielki wódz i bardzo ciekawa postać tej osoby..

  Spartakus Max
 4. Lubie takie kanały i coś co pokazuje historyczne obyczaje oraz ogólnie wiedzę o dawnych czasach. Szkoda że tak mało zachowało się danych o królach Polskich oraz o rycerzach, ich życiu jak i dworach. Wiadomo wtedy też były intrygi i tuszowano wiele spraw aby nigdy nie ujrzały światła dziennego. Fajny materiał.

  Maximil
 5. Dawniej właśnie o ile kojarzę to było bardzo rozwiązłe życie, nie tylko na zamkach ale i wioskach – ludzie sypiali i zdradzali się jak popadnie. Stąd też tak wiele miało choroby weneryczne i inne problemy jakie roznoszono drogą płciową. Fajnie prowadzi ten materiał, bardzo ciekawy kawałek historii został tutaj przedstawiony.

  Kniger
 6. Mam zamiar napisać kilka postów na swojej stronie, być może tam ocenię działalność naszego legendarnego króla i to będzie ocena osoby, która nie jest z wykształcenia historykiem, może zatem wywołać kontrowersyjne wypowiedzi. Zobaczymy. Cieszę się, że poznałam ciekawą stronę, będę częściej do was zaglądać. Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.