Jaki wybrać haczyk na ryby

haczyk na rybyWybór haczyka na ryby jest bardzo ważną rzeczą jeśli chcemy osiągnąć ładne połowy. W haczykach ważne są takie elementy jak jego wielkość dobrana do konkretnych ryb, jego ostrość, długość wieńczenia oraz wielkość zadzioru i zakrzywienia. A także jego kolor oraz grubość metalu z jakiego jest wykonany.

Na początek zajmijmy się najważniejszym czyli wielkością haczyka. Wielkość jest bardzo istotna, w przypadku dużych haczyków nie weźmie na nie mała ryba. Gdy mamy za mały a weźmie większa ryba to się znowu jej nie da zaciąć. Haczyki wybieramy na zasadzie dopasowania do ryby jaką mamy zamiar łowić. Optymalnie będzie to więc haczyk o rozmiarze 10 na rybę większą i te mniejsze.

Ostrość haczyka to także bardzo istotny element – wiadomo im jest on ostrzejszy tym lepiej, jeśli nie czujemy na palcu jego kłucia tylko po lekkim przyłożeniu to znaczy że nie jest nasz haczyk za ostry i trzeba go podostrzyć – o czym w innym artykule.

Długość szyjki haczyka jest ważna tylko do tego czy ma się on nam łatwo wyjmować po złowienie ryby czy czasami trudnej. Im haczyk ma dłuższą szyjkę tym łatwiej go wyjąc na przykład gdy ryba go połknie głęboko.

Wielkość zadzioru oraz zakrzywienia – zadzior powinien być foremnym do zakrzywienia haczyka czyli nie bardzo rzucać się w oczy w kształcie całości. Zakrzywienie nie powinno daleko się znajdywać od szyjki haczyka – dajmy na to w rozmiar 10 do 5 mm od szyjki.

Kolor haczyka – bardzo ważna sprawa, gdy polujemy na ryby żerujące przy dnie powinny być nasze haczyki czarne, gdy chcemy złowić rybę typu mięsożernego srebrne błyszczące. Taki kolor przyciąga jej uwagę, gdy się błyszczy w wodzie. Gdy chcemy złowić rybę roślinożerną to wybieramy haczyki albo złote albo czarne.

Drugą kwestią jest wybieranie haczyka do rodzaju przynęty – należy dobierać go tak aby był on dobrze zamaskowany w przynęcie. Czerwone haczyki do robaków czerwonych, białe (srebrne) do ciasta i na białe robaki oraz złote na przykład do kukurydzy i innych o podobnym kolorze.

Istotna jest także jaką grubość ma nasz haczyk – nie powinien być to gruby drut lecz coś co z wygląda kształtnie i lekko.

Haczyki powinny być hartowane aby się nie łamały na większych rybach i nigdy nie być elastycznymi na wygięcia. Haczyk czy jest wiązany na łopatce czy na oczku to nie ma znaczenia. Dla osób nie umiejących robić przyponu i węzła wędkarskiego bardziej zaleca się oczkowe, bo łatwiej będzie im na nich zrobić supeł niż na łopatce. Zapraszamy do kolejnych tematów.

4 komentarze

 1. Świetnie opracowany artykuł, bardzo dobre podsumowanie rodzajów haczyków oraz na co zwracać przy ich wyborze uwagę. Sam bardzo często łowie i z reguły biorę czarne lub złote. Jakoś inne typy nie bardzo podchodzą pod moje łowiectwo.

  Fishertek
 2. Podoba mi się ten wpis, wszystko prosto i rzeczowo opisane. Fajnie też że pisze optymalnie do dużych i małych że jest 10. Potem poruszamy się w kierunku im mniejszy rozmiar tym większy haczyk na coraz to większą rybę. Takie uśrednienie to jest zakres 14 – 10. Udostępniam bo warto. Dzięki za wpis.

  Marcink Kofer
 3. Ja tam lubię łowić karasie czy płocie i na nie nawet te większe okazy właśnie używam małego haczyka taki z 10. Natomiast na większego lina już 6 a na suma nawet 2/0. Bardzo dobry artykuł dla wędkarzy mających dylematy. Polecam na łowieniu przy dnie jednak czarne bo lepiej moim zdaniem się sprawdzają.

  Rowownik
 4. Świetny film oraz artykuł, wszystko omówione bardzo profesjonalnie. Od ponad 20 lat jeżdżę na ryby i biorę udział w zawodach i dokładnie jest tak jak stoi w tym temacie. Nie pozostaje nic innego jak wykupić kartę i jechać na łowisko czy na prywatne stawy i zacząć obfite połowy.

  Fisherob

Możliwość komentowania jest wyłączona.