Jaki wybrać fotel do komputera

fotel do pcKrzesła i fotele do biurka  są rożnego rodzaju. Mamy do wyboru bardzo wiele typów oparć i siedzisk, materiał wykonania, tworzywa, grubości czy dalej wersje regulowane czy z podnośnikiem a także podłokietnikami.

Wszystkie jednak da się zebrać i wybrać jeden fotel jaki najbardziej by był odpowiedni do pracy przed komputerem.

Najlepszy model do biurka da się sprecyzować w kilku punktach. Zacznijmy więc od podstaw co musi mieć nasze krzesło do komputera aby było wygodne oraz ergonomiczne. Wygoda w krzeskach zależy od siedziska oraz oparcia i szczególnie ich regulacji.

Jakie wybrać krzesło do biurka – każde krzesło jakie ma służyć do siedzenia przed biurkiem musi posiadać regulację wysokości siedziska. Siłownik automatyczny jest więc niezbędny aby dobrze ustawić krzesło do naszego wzrostu oraz wielkości biurka. Kolejna niezbędna regulacja to posiadanie możliwości zmiany wysokości oparcia.

Może być do tego dowolne pokrętło które pozwoli nam obniżać całe oparcie na plecy lub je podważyć. Bardzo dobrze gdy także jest choć drobna zmiana kontu nachylenia oparcia co daje znaczy komfort w późniejszym siedzeniu.

Bardzo istotną rzeczą są także podłokietniki. Pomagają one w wygodnej postawie siedzenia gdy korzystamy z wysuwanej szuflady na klawiaturę i są w takich wypadkach bardzo istotne. Jak wspomniałem o siłowniku który podniesie nasze krzesło oczywiste jest że krzesło do biurka musi być obrotowe.

Siedzisko naszego krzesło nie może być dechą podbitą gąbką i materiałem – powinno mieć one najmierniej 4 cm grubości aby siedziało się wygodnie.

Z czego i jak powinno być wykonane krzesło – każde krzesło powinno być wykonane z trwałego tworzywa by było lekkie i wytrzymałe. Materiał czy skóra nie ma tutaj znaczenia co do jego wygody i trwałości – gdyż i tak najczęściej jest stosowana skóra syntetyczna nie trwała na szwach i łatwo się przecierająca.

Krzesło powinno mieć 5 nóg aby podstawa była solidna i odporna na naprężenia.

Podłokietniki zawsze montowane na śruby od spodu siedziska a nigdy do boku siedziska. Zapobiega to ich urwaniu. Wajcha krzesła powinna być na tyle długa aby siedzieć prosto i się nie schylać aby jej sięgnąć po prawej stronie. Krzesło musi być na kółkach umiejscowionych w każdej nodze.

Koła nie mogą mieć pełnego zabudowania gdyż często się takie zacinają – fotel przy kupnie sprawdzamy siadając na nim czy jest wygodny oraz czy wszystko działa w ni płynnie i jest wytrzymałe na nasze nagięcia mechaniczne. Zapraszamy do kolejnych tematów.

3 komentarze

  1. nowoczesne fotele biurowe maja wiele dodatkowych opcji regulacji dzięki czemu korzystanie z komputera może byc jeszcze bardziej komfortowe. nieodpowiednio dobrany fotel może być powodem późniejszych dolegliwości, szczególnie jeżeli przed komputerem spędzamy kilka godzin dziennie

  2. Ciekawy mini poradnik. Dla mnie ważne są podłokietniki, opcja 3D to dla mnie już konieczność. Jak wspomniał już przedmówca w swoim komentarzu, korzystanie na stałe z nieodpowiedniego fotela do komputera może mieć przykre skutki dla kręgosłupa.

Możliwość komentowania jest wyłączona.