Jaką trasą leci samolot – śledzenie lotu samolotów

Trasa lotu samolotuJeśli chce się wiedzieć jaką trasą leci dany samolot oraz wiedzieć jakie jest miejsce jego startu oraz przeznaczania to nic trudnego.

Do tego celu powstały liczne serwisy czy aplikacje pokazujące w czasie rzeczywistym kursy samolotów cywilnych.

W serwisach tych także można sprawdzić zdjęcie jak wygląda dany samolot, jego opis techniczny oraz wszystko co jest związane z tą maszyną jak i jego trasą lotu. Na mapie interaktywnej jaka sama się odświeża widać dokładnie wszystkie rejestrowane przeloty w czasie rzeczywistym jakie są wyposażone w transponder ADS-B.

Niestety tylko około 65% maszyn cywilnych posiada ADS-B (tylko nowsze modele lub po remontach) a nie posiadają go obiekty wojskowe czy specjalne.

Jeśli szuka się dobrego serwisu gdzie wszystko jest ładnie przedstawione dla mocno wymagających i chce się wiedzieć znacznie więcej o danym obiekcie i dokładnie śledzić trasę lotu samolotu oraz jego dane warto skorzystać z serwisu www.flightradar24.com

Warto wspomnieć że większość odpowiedników tego serwisu tylko korzysta z danych flightradar24 dlatego zdecydowanie warto wybierać ten serwis a nie jego nakładki.

Na interaktywnej mapie wystarczy kliknąć na dany samolot aby w panelu bocznym pojawiły się o ni wszystkie dostępne informacje. Strony tego typu są często wspierane przez amatorskie radary badające ruch w przestrzeni powietrznej.

W radary tego typu może wyposażyć się każdy i tworzyć sieć nawigacyjną współgrającą z takimi serwisami. Warto dodać że amatorskie radary wyłapują obiekty tylko lecące na odpowiednio dużej wysokości co najmniej 100 m.

Wszystkie samoloty są śledzone na trasie przelotu przez amatorskie radary natomiast nie ma informacji szczegółowych o obiektach wojskowych i tajnych. A jest ich także dość duża ilość. Także brak będzie informacji o maszynach jakie nie mają transmiterów.

Na mapie można zaznaczyć dowolny samolot i przeczytać o niem dostępne informacje. W tym trasa przelotu, śledzenie samolotu i jego pozycji na mapie, planowane lotniska pośrednie oraz informacje o maszynie aktualnie i techniczne. Także można wybrać lotnisko aby sprawdzić jego kursy i planowane przyloty oraz odloty maszyn.

Zdecydowanie jeśli ktoś lubi wiedzieć co leci mu nad głową to będzie to najlepsza informacja o liniach i kursach jawnych. W innym przypadku pozostaje tylko bezpośrednia obserwacja lornetką lub lunetą danej maszyny czy radarem. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

10 komentarzy

 1. Super że znalazłem tą stronę. Teraz dokładnie wiem jaką trasą leci samolot z jakiego niebawem skorzystam i ogólnie jak wygląda nim przelot. Dzięki wielkie za ten wpis.

  Magdalena
 2. Bardzo przydatna rzecz, teraz wiem co lata nad moim miastem i gdzie leci ten samolot. Szkoda że nie ma na radarze też maszyn wojskowych czy jakiś lotów specjalnych w tym helikopterów i mniejszych jednostek.

  Riky
 3. Zobaczcie ile jest samolotów nad Polską a ile na przykład na Niemcami – masakra jaka różnica. Zachodnia Europa ma ich co najmniej z 10 razy więcej. Nad Polską mało tego lata a na całej pozostałej europie aż się roi.

  Krzycho
  1. Mało lata nad polską samolotów bo mamy stosunkowo mało lotnisk. Także sama Polska nie jest uważana za kraj mocno atrakcyjny turystycznie przez zachód. Oni patrzą na PL jak Polacy na najbliższy wschód.

   Open YouWeb
 4. Jakiś czas temu się zastanawiałem co to tak latają nad moją miejscowością samoloty i zostawiają takie smugi niby kondensacyjne ale zawsze w kratownice. I tutaj ciekawostka nie wszystkie one są zarejestrowane a jak obserwuje je lornetką to często są to dziwne maszyny ze zbiornikami jak na opryski – pewnie to one trują ludzi przez firmy robiące leki aby potem mieć klientów z chorobami na to czy tamto. To niby podejrzenia ale jakość coraz więcej o tym jest literatury w sieci i takich podejrzeniach wielu osób.

  Agenthaza
 5. Od dawna korzystam z tej strony i śledzę loty dostępnych samolotów. Natomiast faktycznie wiele maszyn mimo ewidentnie nowoczesnych nie da się określić bo celowo są ukrywane i nie mają odbiorników. Bardzo to jest dziwny fakt i sam go potwierdzam. Za wiele lotów jest coś ukrywanych. Wczoraj około 19 nad miastem przeleciało około 7 samolotów w ciągu godziny z czego tylko 3 były rejestrowane a wszystkie były nowoczesne z wyglądu. Nie zmienia to jednak faktu że flightradar i tak jest najlepszą stroną do tego typu obserwacji.

  Mikołaj Mawasztal
 6. Super że można sprawdzić niemal wszystkie loty samolotów i ich trasy. Śledzę bardzo często co leci na niebie i często ten serwis mi pomaga w rozpoznawaniu danych maszyn. Co prawda bywa że nie ma oznaczonych danych samolotów i widoczności ich na radarze ale i tak jest bardzo dobrze. Super że powstają strony tego typu jakie pomagają w namierzeniu maszyn.

  Lotniczy
 7. Muszę powiedzieć że takie radary przelotów są bardzo przydatne. Sama nie wiedziałam jaką trasą będzie leciał mój samolot za granicę, teraz jest to znacznie bardziej jasne i widoczne. Nawet nie wiedziałam że można śledzić loty samolotów tak prywatnie na komputerze w domu. Dziękuję za udostępnienie tego narzędzia. Zawsze będę na tych stronach sprawdzać przyszłe woje loty jak będzie wyglądać ich trasa oraz przebieg. To bardzo przydatne dla podróżnych.

  Saba-Anna
 8. Ciekawe rozwiązania, wydaje się że na niebie znajduje się znacznie mniej maszyn w Polsce niż w innych krajach w w europie. Tam widać ruch jest bardzo wzmożony a nad naszym krajem znacznie mniejsze zagęszczenie. Już nawet nie mówię o tych krajach turystycznych gdzie tam to dopiero jest natłoczenie maszyn na niebie.

  Jak widać są też kraje jakie całkowicie pomijają przeloty, pewnie z racji na niebezpieczeństwo zestrzelenia, te kraiki trzeciego świata gdzie stale mają jakieś niepokoje.

  Adam Karbich
 9. Fajnie jak by wszystko co w powietrzu dało się obserwować na takich mapkach z ich identyfikacją. Przydało by się takie info jakiego pewnie nigdy nie będzie.

  Sarvis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.