Jak zrobić zakwas na chleb

zakwas na chlebJak zrobić dobry zakwas na chleb. Na początku warto pamiętać aby robić go w wysokim naczyniu aby nie wykipiał górą naczynia, warto także aby naczynie z zakwasem chlebowym stało na podstawku w przypadku rozlania. Do zrobienia zakwasu wykorzystuje się mąkę żytnią oraz bardzo dobrą wodę jaka ma być letnia. Co jakiś równy odstęp czasu dodaje się do naczynia taką samą ilość wody i mąki a następnie się to miesza – co 12 godzin lub co 2 dni. Całość musi stać w ciepłym miejscu.

Przed wykorzystaniem zakwasu można go wstawić na noc do lodówki a następnego dnia po wyjęciu i jego ociepleniu będzie on dobry do użycia. Zakwas nadaje się do użycia wtedy gdy widać w nim wyraźnie pęcherzyki powietrza. Zakwas na chleb będzie gotowy do użycia po kilku dniach takich zabiegów dokarmiających. Jak widać składa się on tylko z dwóch składników i jest bardzo prosty i szybki do wykonania. Jest on bardzo pomocny przy pieczeniu chleba – bez niego będzie miał on gorszy smak lub może nie wyjść prawidłowo. Przedstawiamy 3 materiały na temat jak go prawidłowo wykonać. Każdy pokazuje to na swój sposób i na pewno po obejrzeniu tych filmów każdy będzie wiedział jak dobrze i łatwo wykonać go dla siebie.2 komentarze

  1. W życiu bym nie pomyślał że zrobienie zakwasu może być tak proste. Wydawało mi się zawsze bardziej skomplikowane. Fajnie że udostępnione, na przyszłość będę wiedział bo mam zamiar także zrobić chleb domowy a nie z piekarni.

    Piekarnik
  2. Sama także zabieram się niebawem za pieczenie chleba. Nie wiem czy będzie on ten z zakwasu czy bez niego ale dobrze wiedzieć jak go wykonać. Bardzo dziękuj za te materiały.

    Miksmina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.