Jak zrobić wylewkę wyrównującą – samopoziomującą

Wylewka samopoziomującaPrzy remontach lub budowie bardzo ważne jest to, aby zachować dobry poziom podłogi. Aby poziom był zrobiony idealnie równo warto zastosować samopoziomującą się wylewkę. Jest to bardzo dobre rozwiązanie zarówno pod względem łatwości wykonania jak i szybkości gotowego efektu.

Wylewki samopoziomujące – wyrównujące działają na zasadzie grawitacyjnej, masa wylewająca sama się gruntuje dzięki temu, że zawsze łapie ona samoczynnie idealnie równy poziom. Tam gdzie uskok powierzchni jest większy samoczynnie tworzy się grubsza warstwa podłoża – aby była wyrównana. Przed wykonaniem wylewki tego typu należy przygotować zawsze odpowiednio podłoże.

Należy z niego usunąć wszelkie kurze, luźne zanieczyszczenia oraz oleje a także tłuszcze czy resztki farb. Większe ubytki dobrze samemu wyrównać. Czyste podłoże dobrze jest zagruntować dowolnym preparatem gruntującym. Dobrze aby podłoże było nie za suche – zbyt suche podłoże często jest powodem pęknięć i pustych bąbli powietrza.

Do dobrego rozprowadzenia wstępnego wylewki pomoże wałek kolcowy – także mogą przydać się chodaki z kolcami do poruszania się na wylewce aby jej nie uszkadzać.

W tym temacie dowiecie się jak wykonać wylewkę betonową na dowolnej podłodze na kilka sposobów. Jest wiele rodzajów wylewek samo się poziomujących, jednakże zawsze polega to na badzie wspomnianej grawitacji – czyli dość rzadka masa jaka zostanie wylana na powierzchnię sama ułoży swój poziom nawet na nierównym podłożu.

Warto także zwracać uwagę na jej twardość oraz elastyczność – zbyt gęsta nie będzie się przemieszczać co nie będzie dobre dla uzyskania przez nią równego gruntu.

Sposoby wykonania od podstaw są pokazane w materiałach filmowych. Warto zwrócić uwagę na stosowanie wkrętów do określania wysokości górnej wylewki samopoziomującej czyli za pomocą na przykład reperów. Pamiętać należy że po wykonaniu wylewki należy dać jej odpowiedni czas na wyschnięcie i dobre związanie.

Zawsze należy czytać na opakowaniach produktu jaki stosujemy jak go odpowiednio rozrabiać i ile czasu potrzebuje do wyschnięcia.

Należy zwracać także uwagę na to aby wylewka wyrównująca nie wyschła zbyt szybko – nie powinno się wymuszać jej wiązania w sposób sztuczny na przykład nagrzewając zbyt mocno pomieszczenie. W takim przypadku mogą powstać niechciane pęknięcia. Zapraszamy do wypróbowania tych sprawdzonych sposobów oraz do kolejnych tematów w serwisie.

5 komentarzy

 1. A te prowadnice zostawiamy w wylewce? Niczemu to nie zaszkodzi?

  Daro
  1. Witam, jeśli da się wyjąć po wyschnięciu to można zdjąć ale jeśli nie to mogą zostać o ile nie będą przeszkadzać.

   Open YouWeb
 2. Facet na filmie bardzo fajnie i rzeczowo wszystko pokazuje. Super że ktoś otworzył kanał z takimi radami majsterkowicza bo dla mnie jest bardzo przydatny. Pozdrowienia dla Mario.

  Kowal
 3. Mario dobry agent, znalazłem tutaj ten poradnik o wylewce. Akurat samemu miałem taki problem z podłogą w garażu, zawsze coś źle było z poziomem. Od teraz jak się sama wyrównała jest w porządku. Bardzo dobry poradnik, polecam wszystkim bo wszystko można szybko i łatwo zrobić samemu i mniejszym kosztem – tak jak pokazane w filmie.

  Marcin Zetert
 4. Zrobiłem wszystko tak jak pokazane na filmie i udało się. Wylewkę poziomującą wykonałem dwa dni temu i wszystko już ładnie się trzyma i równiutko z poziomicą. Bardzo pomocne są takie filmy, dziękuję za dodanie artykułu. Niebawem zabieram się za ściany to też się postaram dokształcić w tym zakresie.

  Kamil Sarniecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.