Jak zrobić wykrywacz metalu

Jak zrobić wykrywacz metaluWykrywacze metalu to bardzo fajne i przydatne urządzenia do poszukiwania różnych rzeczy wykonanych z dowolnego stopu metalu. Za ich pomocą można przeczesywać zarówno ziemię jak i płytkie wody a nawet ściany czy osuwiska. Istnieją różne wykrywacze metalu w zależności od ich konstrukcji oraz mocy działania.

Można je wszystkie podzielić w syntetyce na te cyfrowe z wyświetlaczami oraz analogowe, tylko z informacją dźwiękową oraz pokrętłami do ustawiania pomiarów. W brew pozorom bardzo rozbudowane urządzenia tego typu niekoniecznie są lepsza a raczej tylko wygodniejsze.

Często te bardziej rozbudowane mogą mylnie interpretować sygnał, przykładowo gdy jakieś przedmioty pod ziemią się na siebie nakładają – niezawodny w tym wypadku jest wyczulony słuch a nie obraz.

Jeśli ktoś chciałby zrobić samemu wykrywać do wszelkiego typu metali jaki bazuje głównie na odgłosach akustycznych a tym samym jest bardzo czuły, to jak najbardziej można zabrać się za to samemu. Całość można zbudować od zupełnych podstaw przy wykonaniu cewki lub stosować już niektóre elementy gotowe.

Już na wstępie warto jednak zwrócić uwagę że rozwiązania typowo prowizoryczne na pewno nie będą tak wygodne oraz działały tak dokładnie jak gotowe i fachowe konstrukcje.

Do wykonania domowej roboty prowizorycznego wykrywacza metalu przydatne będzie małe radio FM oraz kalkulator a także opakowanie po płytach CD. Wszystko zgodnie z instrukcją filmową się łączy tak, aby powstało małe urządzenie. Uwaga ma one bardzo ograniczony zasięg. Drugi materiał filmowy natomiast pokazuje jak zrobić znacznie bardziej rozbudowany i zaawansowany oraz czuły wykrywacz do metali.

Warto jednak pamiętać prostą zasadę, jeśli nie jest się elektrykiem i nie ma ambicji do tego typu zajęć, to warto kupić gotowy wykrywacz. Faktycznie te urządzenia nie są drogie, dość tanio można kupić całkiem przystępne i dobrze działające urządzenia.

Oczywiście te drogie modele są bardziej rozbudowane – ale do początkujących potrzeb wystarczą te najtańsze o sprawdzonej opinii ich użytkowników.

Zapraszamy do oceniania samemu czy warto zrobić własny wykrywacz czy jednak znacznie bardziej opłaci się kupno gotowego za niewielkie pieniądze. Zapraszamy także do kolejnych artykułów w serwisie.

5 komentarzy

 1. Do takiego ręcznej roboty w taki sposób jakoś sam nie mam zaufania ale przyznaję się że nawet nie próbowałem i nie jestem elektrykiem więc nie wiem. Samemu myślę o nabyciu własnego ale do tego musi chyba się zmienić chore Polskie prawo jakie dba o to aby dziedzictwo historii gniło w ziemi a nie było znalezione przez kogoś.

  Odkrywca Run
 2. Niektóre smartfony mają wykrywacz kabli w ścianach do 10 cm. Każdy taki telefon może być wykorzystany jako poszukiwacz metalu do 10 cm – nawet są w sprzedaży specjalne uchwyty aby wykorzystywać je do tego . Muszą mieć te urządzenia też wbudowany kompas.

  MobileMax
 3. To z telefonem jako wykrywacz metalu to bardzo ciekawie brzmi. Chyba samemu spróbuję coś takiego wykorzystać. Znaczy jak kupie nowy telefon to postaram się aby miał w sobie wbudowaną taką funkcję. To brzmi trzeba powiedzieć bardzo ciekawie. Na pewno wyjdzie znacznie taniej niż wykrywacz a może też coś pomoże znaleźć w ziemi.

  Smartantek
 4. Tak na szybko napiszę że jakoś niedawno były wykrywacze metalu w Biedronce za niecałe 200 zł. Nawet myślałem czy nie wziąć ale pewnie szukają tylko do 1 cm. Niestety brak o nich jakiś konkretnych informacji ale cena tak niska że pewnie totalna lipa więc się nie zdecydowałem. Jak by był dobry w tej cenie to bym wziął od ręki dwa.

  Poszukiwacz złota
  1. Tańsze i być może lepsze znajdziesz na aukcjach też do 18 cm mają wyszukiwanie monet pod ziemią oraz głębiej większych przedmiotów. Ten z biedronki pewnie jest bardzo lipny jak każdy niemal towar jaki oni tam sprzedają. Mi się wydaje że to co oferują jest lipa ale to takie przypuszczenie, testów szukałem ale nie znalazłem.

   Maximir

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.