Jak zrobić skaczące gumowe jajko

Skaczące jajko EksperymentSkaczące jajko to nic innego jak prosta sztuczka jaką każdy może wykonać samemu we własnym domu. Całość polega na prostych reakcjach chemicznych jakie pozbawią dowolne jajko wapnia znajdującego się w skorupce.

Dzięki temu powłoka jaka utrzymuje surowe jajko stanie się całkowicie elastyczna. Warto dodać że tego typu jajka raczej nie nadają się potem do spożycia.

Doświadczeniem lub magiczną sztuczką można nazwać skaczące jajko na te różne sposoby – tak czy inaczej jest to ciekawa rzecz jaką samemu można szybko i bez komplikacji wykonać za sprawą podstawowych składników kuchennych. Do tego nie trzeba nic wielkiego ani specjalnego.

Potrzeba będzie oczywiście zwykłego kurzego jajka lub innego jakie jest duża (oczywiście surowego) następnie ocet – im mocniejsze jego stężenie tym lepiej bo będzie szybciej działał.

Jajko zanurza się w całości w occie na dłuższy czas i ewentualnie przykrywa ten pojemnik dekielkiem aby zapach octu nie roznosił się po pomieszczeniu. Po jakimś czasie sami zobaczycie że jajko straciło swoją skorupę i twardość oraz stało się całkowicie gumowe – elastyczne. Można nim delikatnie odbijać od miększego podłoża.

Sztuczka jak widać jest bardzo prosta w wykonaniu. Skaczące jajko to fajna zabawa choć raczej po jej wykonaniu już jajko trzeba nastawić na zmarnowanie – trudno będzie je normalnie ugotować a tym bardziej po przez nasiąkanie octem, też nie nadaje się do spożycia nawet jako surowe.

Warto wspomnieć że im grubsza skorupka jaja tym więcej czasu potrzebuje ciecz na jej odwapnienie.

Ciecz w postaci octu po zakończony doświadczeniu można wylać do zlewu lub toalety, nie należy także jaj ponownie wykorzystywać do celów kulinarnych. Jajko po wykonanej z nim zabawie lub doświadczeniu można swobodnie dać na kompost jako nawóz.

Warto wykonać to zadanie samemu, aby się przekonać jak działa ocet na wapno oraz jak będzie ciekawie zachowywało się po tym wszystkim tytułowe jajko. Zapraszamy także do kolejnych tematów w serwisie.

7 komentarzy

 1. Całkiem ciekawa sztuczka, samemu trzeba to zrobić bo wygląda bardzo ciekawie. Tylko pytanie czy potem zjeść takie jajko jak było przykładowo ugotowane a może lepiej bawić się z surowym.

  Alinex
  1. nie jajko jest trujace jest to niebezpiecne.Nie jedz go!

   Pomoc
 2. Dobry patent, dla dzieci jak się pobawić bardzo fajna sztuczka chemiczna. Na pewno warto im pokazać. Samemu też nieźle się pobawiłem czymś takim – roi się to bardzo szybko i łatwo. Polecam.

  Goszewski Antek
 3. Całkiem fajna sztuczka z takimi jajkami miękkimi. Faktycznie ciekawie się to odbija i jajko jeszcze można wykorzystać na omlet czy coś takiego. Polecam zrobienie czegoś takiego w domu jako fajnego fizycznego doświadczenia. A dzieci mają całkiem dużą frajdę jak widzą coś takiego.

  Mixer
 4. Wykonane działa a w zasadzie jajko nieźle skacze i daję dużo rozrywki. U mnie kilka dni stało w tym aby mocno się rozpuściła skorupka.

  Fantastyczny lis
 5. Nawet takie coś mi się podoba, bardzo fajne i pomysłowo zrobione. Można raz pokazać dzieciom jak działa chemia i takie zrobienie eksperymentu. Podobają mi się takie pomysły przez co sobie na pewno też zrobię taki eksperyment w domku.

  Wosamart
 6. Mam dla Was jeszcze jedno zastosowanie takiego miękkiego jajka – a mianowicie zobaczcie że jak się rzuca jajami to może być niebezpieczne ze względu na jego skorupkę. Natomiast tak oporządzone jajeczko może być z powodzeniem wypuszczone na polityka czy innego oszusta i nic mu się faktycznie nie stanie po za upaćkaniem łachów. To świetny sposób na psikusa czy wyrażenie własnej opinii przez rzut jajem jakie jest bezpieczne dla zdrowia od uderzenia.

  Terenowy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.