Jak samemu zrobić świecznik – DIY

Jak zrobić świecznik DIYDowolne świeczniki możemy wykonać samodzielnie na setki różnych sposobów. Do wykonania własnego lampionu w formie świecznika można wykorzystać słoiki, puszki, kawałki drewna, kieliszki, szklanki i dziesiątki innych już gotowych elementów, jakie będą tworzyły korpus całego rękodzieła.

Wykonanie samodzielnie świecznika można rozpocząć od przygotowania dodatków, jakie będą go dodatkowo zdobiły. W przypadku szklanych pojemników takich jak słoiki, szklanki czy kieliszki lub butelki – bardzo dobrze sprawdzają się materiały takie jak koronki, wstążki czy sznurki jutowe lub inne ozdobne tasiemki. Można także wykorzystać papierową wiklinę lub inne elementy do przytwierdzenia na naczyniu.

Do mocowania można użyć kleju uniwersalnego, jaki po wyschnięciu będzie przezroczysty bezbarwny lub po prostu przyczepić te elementy dzięki sznurkowi. Ideą lampionów jest tworzenie klimatycznego oświetlenia, jakie da wspaniały nastrój w pomieszczeniach.

Dlatego światło jakie z nich się będzie wydobywać nie powinno być zbyt intensywne a raczej w odpowiedni sposób przytłumione lub przesączające się przez ozdoby, które dodatkowo dadzą wspaniałe refleksy cieni w pomieszczeniu.

Bardzo ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie niepotrzebnych puszek. Szczególnie nadają się do tego puszki konserwowe, gdzie łatwo i w równy sposób można zerwać wieko. Po nawierceniu takich puszek lub przebiciu ich powierzchni będzie można stworzyć wspaniałe wzory – jakie klimatycznie będą przepuszczały światło po zapaleniu w nich świeczki lub użyciu lampek.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie pniaczka drewna lub jego grubej deszczułki. W nim można wydłubać otwór na podgrzewacz a samo drewno odpowiednio zaimpregnować. Możliwości na stworzenie przepięknego świecznika samodzielnie jest w zasadzie nieograniczona ilość. Warto popuścić wodzę fantazji i spróbować zrobić coś samodzielnie – na pewno będzie to bardzo ładne jeśli się postaramy.


W ostatnich czasach także cieszą się zainteresowaniem lampiony zrobione w taki sposób, że pomalowane jest szkło (słoik, butelka itp.) jakąś farbą, następnie metodą zdrapania farby, tworzy się jakieś ciekawe wzory gdzie robi się miejsca przesączania światła. Wykonanie jest bardzo proste – można to zrobić także w sposób odwrotny czyli namalować gęsto wzory farbą na szkle w tym także lakierem do paznokci.

Takie rozwiązanie jest bardzo ciekawym pomysłem, jaki zapewni doskonałe efekty klimatyczne. Zdecydowanie warto eksperymentować z tego rodzaju pomysłami. Zapraszamy też do dzielenia się własnymi pomysłami w komentarzach. Koniecznie zobaczcie także pozostałe tematy w serwisie.

6 komentarzy

 1. Sznurkiem jutowym bardzo ładnie wyglądają jak się oplącze naczynie oraz odda do niego wstążeczki.

  Nieska
 2. Fajnie jest zrobić samemu, na pewno wyjdzie taniej niż kupne lampiony czy świeczniki a dodatkowo rozwija się kreatywność. Sam zrobiłem do domu z orzecha kokosowego co daje dodatkowo ładny zapach jak się skorupka lekko podgrzeje.

  Janusz Kidzyn
 3. Na te różne świeczniki to już widziałam setki pomysłów. Wszystkie są w zasadzie bardzo fajne, szczególnie podobają mi się te wykonane z drewna lub jakiegoś czegoś dające ładny klimat. Strasznie nie lubię sztucznych dodatków więc plastiki odpadają. Fajnie też prezentują się metalowe klatki z jakimś ładnym witrażem czy pejzażem. Może niebawem zrobię coś własnego. Zawsze mnie inspirują takie filmy.

  Kasia Makowska
 4. Genialne są takie domowej roboty rozwiązania dekoracyjne. Świecznik własnych pomysłów jest bardzo przyjemny. Na pewno każdy może wlać od siebie do nich jakieś cechy osobowości. Bardzo dobre pomysły i na pewno coś się wykorzysta. Dziękuję za podesłanie pomysłów na takie wspaniałe DIY.

  Kasia83
 5. Piękne są te świeczniki, ten koronkowy czy z drewna super pomysły. Samemu trzeba się zabrać za jakieś rękodzieło w wolnych chwilach a jest ich coraz więcej. Dziękuję ślicznie za bardzo dobre pomysły na nadanie drugiego życia starszym rzeczą.

  Agnieszka Rasztel
 6. Świetne są takie ozdoby domowe, zawsze to co sami zrobimy jest bardziej wartościowe. Bardzo fajny też pomysł na wykorzystanie niepotrzebnych rzeczy do nadania im drugiego życia. Dziękuję za tą garść bardzo dobrych pomysłów.

  Azali

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.