Jak zrobić nawilżacz powietrza

jak zrobic nawilzac powietrzaNawilżanie powietrza w miejscu w którym się często przesiaduje jest ważne dla stanu zdrowia oraz dobrego samopoczucia. Wykonanie prostego nawilżacza powietrza na pewno nie sprawi nikomu trudności. Można też taki kupić za niewielką sumę w sklepie.

Jak zrobić nawilżacz powietrza – jest to bajecznie proste, wystarczy nam do tego jakiś pojemnik, który będzie o kształcie podłużnym i który da się przymocować lub stabilnie postawić. Istnieją dwa rodzaje nawilżaczy nieelektrycznych, pierwszy to nawilżacze wiszące a drugi leżące na źródle ciepła którym będzie piecyk lub kaloryfer. W przypadku obu korzystamy z gotowego profilu.

Nawilżacze leżące dają większa wydajność, przez większą powierzchnię parowania ale starczają na krócej. Do czegoś takiego można zastosować zwykła niepotrzebną blachę od ciasta którą postawimy w pobliżu lub na samym grzejniku. Następnie wlewamy do niej wody i to wszystko – należy tylko pamiętać o stałym uzupełnianiu płynu.

Nawilżacze wiszące mogą być zrobione z plastikowych butelek lub profili glinianych. W przypadku butelki wystarczy uciąć jej górną cześć z gwintem, następnie na samej górze zrobić dziurki aby dorobić uchwyty.

Dobrze sprawuje się sznurek który przeciągamy przez dziurki a następnie mocujemy z boku kaloryfera. W wykonaniu jest to bardzo proste i szybie a daje takie same efekty jak tradycyjne kupne nawilżacze powietrza.

W nawilżaczach bardzo szybko zbiera się kamień przez odparowywanie wody, tych robionych sposobami domowymi nie trzeba oczyszczać, gdyż lepiej je wyrzucić i zrobić nowe po jakimś czasie – na przykład po roku użytkowania.

Uzupełniać należy wkład nawilżacza raz na tydzień i ustawiać go jak najbliżej źródła ciepła, ale tylko w miejscach gdzie nie będzie działało na wodę bezpośrednie gorąco – mogące doprowadzić do skurczenia się butelki lub zagotowania wody.

Używa się ich szczególnie w pomieszczeniach w których się śpi oraz tam gdzie się przebywa znaczną część dnia czyli w bawialniach i pokojach gościnnych. Nie stosuje się ich natomiast w kuchni, łazience oraz toalecie czy przedpokoju.

Warto także rozejrzeć się w sklepach za dobrymi nawilżaczami bo o ile miejsce jego powieszenia jest odsłonięte to liczy się też przecież i estetyka wykonania. Zapraszamy do następnych artykułów.

2 komentarze

  1. Ja tam kupiłam gotowy już w sklepie. Nie wiem czy działa bo jakoś nie odczuwam różnicy ale woda faktycznie ubywa ze zbiornika przez co musi trafiać do powietrza. Mam elektryczny ale zamierzam teraz przestawić się na zwykły parownik do jakiego wlewa się wodę i ona po prostu sama będzie parować na pomieszczenia.

    Grażynka
  2. Najprostsze rozwiązania są najlepsze, butelka lub jakiś pojemnik na kaloryfer i nie trzeba nic nabywać elektrycznego czy o wielkiej cenie. Wystarczy zwykły parownik. Fajnie podsumowany temat, dokładnie jestem tego samego zdania.

    Kinga

Możliwość komentowania jest wyłączona.