Jak zrobić łódkę z napędem

Jak zrobić łódkęŁódkę wykonana samodzielnie można wzbogacić dodatkowo o napęd jaki będzie działał na zasadzie naciągu.

Na początku trzeba skupić się na kadłubie naszej łodzi – może być ona wykonana z drewna, sklejki lub innego typu płyty jaką będzie łato wyciąć do pożądanego przez nas wymiaru.

Kolejny krok to przygotowanie elementów do napędu i tutaj można pójść w dwojaki sposób. Albo wybrać silnik elektryczny, jaki będzie napędzany bateriami po odpowiednim zamocowaniu pasu napędowego lub ten sposób jaki jest przedstawiony w filmie czyli napęd na bazie gumy i naciągu linki, jaka jest elastyczna.

Napęd elastyczny na bazie gumek ma jedną wadę – szybko wytraca swoje działanie, gdy całość zostanie rozprężona lub wyprostowana.

Naciąg najlepiej wykonać zawsze na podstawie rolek obrotowych na jakich będzie mógł on pracować i oddawać energię na przyszłe zębatki napędowe. Łódka przedstawiona w budowie w filmie jest podobną konstrukcją trochę do dawnych parowców – czyli dwa duże koła działają jako napęd łopatkowy nadając spływności statkowi.

Drewno przed wykorzystaniem na wodzie czy inny materiał z jakiego postanowiliśmy wyciąć kształt kadłub najlepiej jest zabezpieczyć przez jakieś laminaty lub farby czy lakiery aby nie chłonęło one wody i tym samym nie stawało się zbyt ciężkie a nawet z czasem tonące. Bardzo dobrze do tego sprawdzą się żywice lub po prostu dobra warstwa lakieru odpornego na wilgoć i wodę.

Kształt łódki oczywiście najlepiej wycinać wyrzynarką do drewna lub jeśli jej nie posiadamy można posłużyć się precyzyjną piłką ręczną. Kształt kadłuba można wyciąć z cienkich płytek jakie potem można połączyć zabezpieczając przed wilgocią dzięki jakiejś osłonie ceratowej lub gumowej.

Cała łódka z napędem to nie jest trudne zadanie do wykonania ale wymaga poświęcenia mu trochę uwagi. Na pewno każda osoba sobie poradzi z jego wykonaniem a dodatkowo rozwinie w sobie zdolności konstruktorskie tworząc taki element.

Jeśli ktoś ma jakieś zabawki z napędem – na przykład uszkodzony samochodzik i inne jakie miały napęd i jest on jeszcze sprawny, to warto go wykorzystać – wtedy rezultaty będą znanie lepsze a cała zabawa będzie działała dłużej aż do wytracenia energii z baterii.

W rzeczywistości to bardzo fajna zabawa jaką warto zrobić samemu – daje ogromną ilość satysfakcji jeśli wykona się samemu pływającą łódkę i zastosuje w niej własne pomysły na poprawę działania. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

6 komentarzy

 1. Takie programy powinny być teraz w telewizji dla dzieci, aby pobudzać ich kreatywność oraz pomysłowość. To powinno lecieć często w każdej stacji bo to pobudza umysł a nie otępia jak większość programów. Bardzo mi się podobają takie wynalazki i rozwiązania domowej roboty.

  Axel
 2. Nawet mi się podoba coś takiego, dawniej jak byłem młodszy na pewno bym sobie zrobił taki zestaw na wodę. Jakiś czas temu na tej stronie znalazłem tez fajny pomysł jak zrobić sobie latawiec i go akurat wykonałem. Bardzo lubię takie majsterkowanie. Polecam wszystkim.

  Ryszard
 3. Też bym zbudował takiego tytanika ale faktycznie z użyciem napędu elektrycznego bo taki na gumkę to chwile i już nie płynie po przez wyczerpanie silniczka. Może jak kiedyś znajdę więcej czasu to zbuduję coś takiego samemu. Dzięki za podsunięcie pomysłu.

  Seweryn
 4. To ci dopiero łódki wymyślają, samemu nie oszukuję się bym nawet takiej nie potrafił zrobić bo na pewno by się zaraz rozleciała. Bardzo mi się podoba takie coś ale no faktycznie jak piszą inni ten napęd jest za szybki do wyczerpania. To już lepiej by było albo elektryczny albo jakiś żaglowy. Film ogólnie super.

  Mirek
 5. Muszę przyznać że zaciekawiła mnie ogólna treść, może nie dokładnie takie wykonanie ale wzór na przerobienie i ulepszenie pomysły już mam. Bardzo fajnie to wygląda.

  Seweryn
 6. Jak dla mnie bomba, widziałem też żaglówki z łupiny kokosa dużego czy styropianu i też fajnie wyglądają i są godne do wykonania dla własnych dzieci.

  Wizarty

Możliwość komentowania jest wyłączona.