Jak zrobić kompostownik z palet

kompostownik z paletJak wykonać kompostownik z palet – czyli z podstaw transportowych wykonanych przykładowo z drewna. Jest to bardzo dobre rozwiązanie gdyż sama paleta już tworzy konstrukcję jaką można wykorzystać do budowania ścian kompostownika oraz jego podstawy. Do wykonania potrzebne będzie kilka palet – wystarczy z reguły 5 sztuk na cztery boki oraz jedną na podstawę. Paletę całą układa się na ziemi jako podstawę oraz przybija za pomocą listewek pozostałe, tak aby tworzyły boczne ściany kwadratowej konstrukcji.

Kompostowniki muszą mieć dopływ powietrza oraz wilgoć aby wszystko szybko zamieniało się w kompost. Można drewno pokryć czymś co zabezpieczy je przed próchnieniem – na przykład smołą lub specjalną farbą odporną na wilgoć. Kompostownik tego typu buduje się bardzo szybko i łatwo, gdyż praktycznie składa się go z 5 gotowych części oraz dodaje się dodatkowe mocowania. Warto jeszcze raz podkreślić że dobrze utrzymywać dużą wilgotność w glebie kompostu aby szybko on powstawał. Kompostowniki to doskonałe rozwiązanie – nie marnują się wtedy resztki jedzenia jakie mogą także na nim być przetwarzane. Warto zobaczyć i wykonać samemu.

2 komentarze

  1. Z palet bym nie pomyślał że można zrobić taki fajny kompostownik. Już mam inny na działce ale na pewno będzie to super inspiracja dla osób mających dopiero w planach budowę własnego.

    Ogrodniczek
  2. Pomysł i wykonanie jak dla mnie genialne. Mam tylko problem z tym skąd wziąć palety. chyba zrobić podobnie ale z użyciem desek.

    Megan

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.