Jak zrobić karmnik dla ptaków

Karmnik dla ptakówJak zrobić karmnik dla ptaków i po co go tworzyć. Pamiętajmy że w trudnych warunkach pogodowych a szczególnie zimą ptakom jest bardzo trudno znaleźć jakiś pokarm – dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykonanie dla nich karmnika. W takim miejscu ptaki swobodnie mogą się najeść bez obaw o drapieżniki jak i problemy z zasypaniem jedzenia przykładowo przez śnieg.

Najlepsze karmniki wykonuje się z naturalnego drewna, dobrze jeśli nie będzie one malowane aby czasami nie straszyć zwierząt zapachem chemii. Do wykonania karmnika dla ptaków wystarczy kilka prostych desek oraz listewek i wszystko to z narzędzi jakie przyda się podczas łączenia tych elementów czyli oczywiście gwoździe, młotek i pila do docinania elementów na odpowiednią długość.

Przy budowie karmnika bardzo ważne jest stworzenie daszka ochronnego. Dach osłania pożywienie dla ptaków przez deszczem i śniegiem, tak aby zawsze było one na wierzchu osłonięte od bezpośredniego opadu atmosferycznego. Daszek powinien być więc szerszy niż podstawa w jakiej znajduje się pożywienie.

Misa na pożywienie dla ptaków w karmniku także powinna mieć progi – wgłębienie. To zapobiegnie problemowi wywiewania pożywienia przez wiatr. Na górę daszku można przyczepić kawałki kory – do tego może się przydać klej do klejenia na gorąco. Można także zamiast kory użyć przyczepienia mniejszych patyków i gałązek – nawet bez kleju za pomocą wiązania.

Karmnik dla ptaków można zamocować w ogrodzie na drzewie lub w innym wyższym miejscu. Najlepiej wybierać takie miejsca gdzie będą miały problem dostania się do nich drapieżniki na przykład takie jak koty. Można je także umieszczać na balkonie lub specjalnych słupach stworzonych do tego celu.

Wiele osób także montuje karmniki dla ptaków w rogach okiennic – jednakże może być to problem – gdyż ptaki będą zanieczyszczały wtedy okna.

Zrobienie dobrego karmnika dla ptaków zajmuje bardzo mało czasu i jest proste, nie trzeba się starać aby taka konstrukcja wyglądała pięknie. Ważne aby była ona użyteczna i spełniała swoje zdanie. Warto zobacyć o tym film instruktażowy. Zapraszamy także do kolejnych tematów.

6 komentarzy

 1. Fajnie pokazane, mi się przyda bo akurat dziecko na technice będzie robiło też coś takiego. Na pewno wiele z tego wpisu weźmiemy cennych wskazówek.

  Kaszal
 2. Robiłem kiedyś karmniki dla ptaków i nie tylko bo też dla zwierząt leśnych typu sarny czy dziki – czyli paśniki. I powiem wam że daje dużą radość, gdy zwierzaki mają dzięki nam co jeść. Polecam wykonywanie ich zawsze z prawdziwego drewna a nie malowanego czy lakierowanego – to ma dla nich znaczenie. Im prostsza konstrukcja tym lepsza bez żadnych plastików itp. Fajnie jest umieć zrobić coś takiego samemu.

  MyśliwyRob
 3. Duża wada karmnika dla ptaków jaki umieszcza się na oknach czy balkonach to fakt, że ptaki odwdzięczą się zrobieniem kupy w tych miejscach. Miałem takie coś na parapecie i balkonie i zawsze był cały zabrudzony. Dlatego warto stawiać je gdzieś indziej a nie pod własnym oknem. Inaczej będzie tam wiele nieczystości bo ptaki walą tam gdzie niemal to zjedzą.

  Maksymy
 4. Karmniki super jak się wiesza gdzieś na pobliskich drzewach czy specjalnie do tego przygotowanych palach drewnianych. Blisko okna nie polecam właśnie z wcześniej wymienionych problemów. Natomiast jak jest niedaleko to super z okna obserwować jak ptaszki się cieszą i dziękują nam śpiewem za pokarmy. Na zimę bardzo dobre rozwiązania a i latem chętnie z niego korzystają różne gatunki ptaków.

  Tosia
 5. Jak zrobić karmnik dla ptaków? Mam na to kilka sprawdzonych pomysłów, z orzecha kokosowego, z butelki 5 l po wodzie oraz z drewna nawet wydrążonego frezem albo tradycyjny z desek czy sklejek. Można zrobić z wszystkiego byle karma była sucha i nie mokła oraz wiatr nie wywiewał jego zawartości. Sama obiłam karmniki dla ptaków już kilka razy i to naprawdę jest przydatne na zimę dla ptaszków. Polecam wszystkim.

  Wiktoria Barska

Możliwość komentowania jest wyłączona.