Jak zrobić ciastolinę

ciastolina jakJak zrobić ciastolinę czyli wspaniałą elastyczną i bardzo modalną masę do zwaby dla dzieci. W ciastolinie można rzeźbić, robić z niej figurki jak i różne wzorki oraz dekoracje. Ręcznie zrobiona ciastolina jest identyczna jak ta nabywana z dość duże pieniądze w sklepach a wytworzenie jej samemu jest bardzo tanie. Warto zaopatrzyć się w różne kolorowe barwniki spożywcze jakie stworzą poszczególne kolory na bryłkach modalnej masy.

Ważnym składnikiem domowej ciastoliny jest zarówno oczywiście woda jak i skrobia kukurydziana lub w zamian z nią skrobia ziemniaczana. Mają one odmienne zachowania fizyczne ale każda z nich tworzy bardzo ciekawe możliwości późniejszej elastyczności. Można także dodać proszek do pieczenia lub sodkę jaka dodatkowo powinna spulchnić masę. Pamiętajmy także o tym że jeśli damy za wiele wody to może wyjść zbyt rzadka masa. Powinno się kontrolować gęstość masy już w garnku lub na patelni podczas wyrabiania.

W wyrobie także trzeba pamiętać o dodaniu soli oraz oleju jaki zabezpieczy przed sklejaniem się masy. Ciastolinę należy przechowywać w zamkniętych pojemnikach (może być to lodówka) aby masa nie twardniała. Jeśli zrobi się coś z masy i chce to zachować można pozostawić ją do wyschnięcia. Gdy stanie się twarda można zabezpieczyć to bezbarwnym lakierem. Tego typu masa jest świetną zabawą i warto mieć kilka jej kolorów aby pobudzić kreatywność dzieci w tworzeniu ciekawych figur. Zapraszamy do zobaczenia kilku poradników jak zrobić idealną masę plastyczną tego typu.2 komentarze

  1. Kilka razy kupiłam dzieciom właśnie w sklepie masę plastyczną ale nie wiedziałam do tej pory że można samemu coś takiego zrobić. Chyba się wezmę i spróbuję bo widzę po składzie że wyjdzie znacznie taniej.

    Rodzinka
  2. Super że jest w tym temacie tak wiele pomysłów na jej wykonanie. Także i ja zrobią ją dla dzieci bo wydaje się genialnym rozwiązaniem do pochłonięcia uwagi dzieci. Muszę jeszcze do tego dokupić jakieś foremki aby jeszcze ulepszyć zabawę.

    Kawusia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.