Jak wydłużyć czas pracy baterii telefonu Smartfona

Oszczędzanie baterii telefonuWiele osób ma problem z tym, że bateria działa zbyt krótki i za często trzeba ją ładować.

Aby wydłużyć działanie pracy telefonu (smartfona) czy innego urządzenia na baterii wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad.

Na początku trzeba być świadomym co najwięcej pobiera energii w danym urządzeniu – z reguły jest to ekran choć niestety nie zawsze.

W przypadku telefonów wystarczy w pierwszym kroku przyciemnić jasność wyświetlacza. To może znacznie zaoszczędzić ilość energii jaką pobiera sam ekran podczas aktywnego używania telefonu. Kolejna rzecz to wyłączenie aplikacji działających w tle – one mogą znacznie także obciążać system jak i oczywiście pobierać cenną energię.

Kolejny krok to wyłączenie wszelkich transmisji danych jakie mogą być prowadzone automatycznie lub do jakich mogą dane aplikacje szukać za każdym razem podłączeń. Kolejny krok to wyłączenie wszelkich animowanych tapet i niepotrzebnych interakcji telefonu.

Przydatną opcją jest także wygaszanie ekranu po na przykład 15 czy 30 sekundach od bezczynności a nie po kilku minutach. Także bardzo pomocna opcja to korzystanie ze słuchawek zamiast wbudowanych głośników – to minimalizuje pobory prądu.

Nie można zapomnieć również o automatycznych aktualizacjach i powiadomieniach – to bardzo zasobożerne funkcje telefonów jakie warto wyłączyć na sztywno. Tak samo funkcja GPS – można ją określić jako jedna z niewielu tak bardzo pochłaniająca procenty baterii w szybkim czasie.

Warto także wyłączać usługi google play – jakie czasami pobierają gigantyczne ilości energii. Można także pobrać gotową aplikację na smartfony jaka pomoże w ustawieniach automatycznych telefonu do najlepszych rozwiązań mających oszczędzać baterie – takich darmowych aplikacji jest cała masa na androida.

Jednakże najważniejsze jest to aby ograniczyć wszelkie niepotrzebne dane przetwarzane w tle przez telefon – aktualizacje, powiadomienia, ruchome tapety, widgety, wykrywanie sieci Wi-Fi i wszystko to co dodatkowo pobiera energię.

Także istotne jest ładowanie telefonu pełnymi cyklami czyli z 3 – 7% baterii do 100% a nigdy podładowywanie po paręnaście czy kila procent bo to bardzo szybko osłabi baterię i jej możliwości retencyjne energii. Zapraszamy do napisania własnych pomysłów oraz kolejnych tematów w serwisie.

8 komentarzy

 1. Ja tam u siebie wszystko powyłączałem co tylko się dało aby mniej ciągnęło prądu. Aplikacje, lokalizacje, wtyczki i widgety oraz jasność ekranu i tego typu rzeczy. Faktycznie to poprawiło długość działania na baterii o jakieś 20% do przodu. Jak ktoś ma też problem z szybkim rozładowaniem to też polecam tak zrobić jak w artykule. Także wyłączyć transmisje danych i aktualizacje bardzo pomaga.

  Wormat
 2. Mi bardzo oszczędza baterię jak wyłączam powiadomienia oraz faktycznie google paly i automatyczną aktualizacje. Jak tego nie zrobiłem to szła co 1 dzień cała naładowana. Gdy to wszystko wyłączyłem bo nie potrzebuję takich rzeczy to trzyma 2,5 dnia. Także przyciemniłem jej ekran

  Jacek Kowar
 3. Też miałem gigantyczny problem z czasem pracy baterii w smartfonie – działała dosłownie parę godzin i padała do zera. Od kiedy przestałem grać w gierki i łazić na nim po internecie zaczęła działać co najmniej 5 razy dłużej niż poprzednio. Teraz nie mam na fonie żadnych gier i działa faktycznie bardzo długo bez problemów.

  Krawiter
 4. Ja tam widzę największe spadki baterii na nawigacji oraz na WiFi a także chyba już najbardziej ze wszystkiego jak się gra w dowolne gierki – a im mocniejsze gry tym szybciej ucieka ten prąd. Jak przestałem tego używać to od razu komórka działa z 2x dłużej niż normalnie.

  Szawaryn
 5. Jak dla mnie największą oszczędność zawsze robi to jak się używa go w miarę potrzeby a nie do rozrywki czy oglądania filmów. U mnie w szkole wszyscy ładują codziennie swoje telefonu czy nawet po dwa razy na dzień. ja ładuję go co 3-4 dni bo tylko od czasu do czasu zadzwonię i nie gram na nim. A więc można i bez konfiguracji.

  Jakub
 6. Właśnie te cykle baterii są bardzo ważne aby nie ładować jej co chwila a tylko w przypadku już bliskiego całkowitego rozładowania oraz zawsze ładować do pełna. Jak ktoś tak zwanie co chwila podładuję ja trochę to bardzo szybko będzie ona do wywalenia bo się zniszczy w retencjonowaniu mocy.

  Migimix
  1. Ależ oczywiście że ma znaczenie, bateria każda działa tak samo bez względu czy ma profil pamięci czy go niema. Cykl jest cyklem i tak samo jak najkrótsza droga jest po linii prostej tak samo pełen cykl daje najdłuższą część działania baterii.

   Mirosław

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.