Jak wiązać przypony wędkarskie na ryby

start jak wiązać przyponyPrzypony wędkarskie to nic innego jak połączenie przykładowo haczyka czy kotwiczki lub innej przynęty z żyłką główną. Całość zabezpiecza przed utratą zestawu wędkarskiego takiego jak przykładowo spławik czy ciężarki lub podkarmiacze. Innym celem stosowania przyponów jest uelastycznienie końcówki oraz zmniejszenie jej wykrywalności przez ryby a tym samym teoretycznie lepsze brania.

Przypon ma dwa faktyczne końce, czyli miejsce wiązania haczyka oraz drugi mocowanie do żyłki głównej. Jako że jest inny temat o tym jak wiązać haczyki w tym miejscu skupimy się na mocowaniu do żyłki głównej. Specjalnie wykonane pętelki w celu łatwiejszego montażu haczyka już uwiązanego na żyłce cieńszej do żyłki głównej jest bardzo proste.

Dzięki nim można w bardzo łatwy sposób zamontować lub zdemontować haczyk bez konieczności rozplątywania węzłów czy przecinania zestawu.

Wykonanie mocowania przyponu jest bardzo proste i robi się je na końcu żyłki wiążącej haczyk jak i na końcu żyłki głównej na wędce (choć w tym wypadku jest to pętla do przyponu właściwego).

Całość robi się na takiej zasadzie, że składa się żyłkę do siebie na końcówce w taki sposób aby powstała pętelka (oczko) – następnie tą pętelkę robi się w kształcicie kółeczka i przez nie przeciąga końcówkę złożonej pętelki a następnie zaciska – czyli zaciska ona w pewien sposób sama siebie.

Jest to bajecznie łatwe i szybkie w wykonaniu. Takie wiązanie jest bardzo silne i ułatwia korzystanie z sprzętu na łowisku. Należy na końcu odciąć nadmiar żyłki pozostawionej luzem i to wszystko. Wykonanie zajmuje nie więcej niż 10 sekund pracy. Dokładnie wszystko zostało pokazane także w licznych materiałach filmowych.

Jeśli ktoś woli kupić gotowe przypony czyli uwiązane już haczyki to także są takie oferty w sklepach wędkarskich – choć są one odrobinę droższe i o ustalonej z góry długości żyłki. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

Jeden komentarz

  1. Już kilka razy wiązałem samemu przypony i się udaje. Dzięki za poradnik bo pomógł mi zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Teraz na łowisku wszystko idzie znacznie sprawniej, czy się coś zerwie szybko montowane jest nowe lub zmiana na inny haczyk. Dzięki za pomocny wpis.

    Wędkowerek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.