Jak prasować ubrania samą wodą bez żelazka

prasowanie samą wodąPrasowanie ubrań bez wykorzystania żelazka jest możliwe a nawet bardzo proste. Jak wiadomo istnieją różne mechaniczne sposoby na wyrównanie zagnieceń ubrań – od typowych żelazek do stacji parowych – wszystkie te sposoby wykorzystują w sobie wodę za pomocą pary.

Można natomiast wyrównać niemal wszystkie ciuchy bez żadnych dodatków, bazując tylko na samej czystej wodzie oraz swoich dłoniach lub pomocną zwykłą szmatką, jaka będzie działała w sposób nawilżający i prostujący zagniecenia.

Jest to bardzo szybkie i dobre rozwiązanie, jakie często stosuje się gdy nie ma się dostępu do urządzeń parowych lub po prostu na nie czasu. Wystarczy nabrać wody na dłonie oraz ją otrzepać z nadmiaru a następnie ubranie na sobie lub rozciągnięte na jakimś równym podłożu przejechać dłońmi – tak aby dzięki zwilgotnieniu rozprasować zagniecenia.

Można także użyć jako ułatwienia szmatki (najlepiej tej wykonanej z naturalnej bawełny). Szmatkę należy namoczyć i wykręcić aby nie była przesadnie mokra. Następnie nią pocierać zagniecenia na ubraniach, tak aby zwilgotniały i się rozprostowały. Szmatka szczególnie dobrze się sprawdza gdy ubranie jest rozłożone na jakimś twardej równej powierzchni.

Należy pamiętać, że nie wszystkie rodzaje ubrań nadają się do takiego prasowania za pomocą samej wody. Raczej nie powinno się tego wykonywać na białych i z cienkiego materiału oraz jasnych kolorowych. Na nich może powstać przebarwienie po nałożeniu punktowym wody.

Najlepiej sprawdza się to do wszystkich ciemnych ubrań. Jeśli po nałożeniu wody powstaną wilgotne plamy, to można ubranie odwiesić na jakimś wieszaku aby grawitacyjnie się rozprostowało lub ubrać na siebie.

Przedstawiony sposób jest bardzo skuteczny i potrafi się nim wyrównać większość ubrań w bardzo szybkim czasie. Nie jest to oczywiście to samo co żelazko czyli zaprasowanie na sztywno – raczej nie nadaje się do koszul do garnituru czy sukienek wizytowych o ile są z jasnego koloru ale przede wszystkim do zwykłego okrycia dziennego.

Po rozprasowaniu wodą ubrania można wysuszyć na sobie lub na wieszakach a dodatkowo wspomóc szybsze obsychanie suszarką. Warto dodać, że tuż po praniu warto wieszać ubrania na wieszakach aby same się już prasowały wysychając. Zachęcamy do wypróbowania tego sposobu oraz zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

3 komentarze

  1. Bardzo mi pomógł ten poradnik, żelazko mi się spaliło a musiałam coś zrobić przed wyjściem. I akurat jak z nieba rozwiązanie z wodą i szmatką. Jestem zadowolona bo bardzo dobre efekty są na sukience z ciemnego materiału. Praktycznie nie widać żadnych zagnieceń po zastosowaniu tego sposobu. Dziękuję za te pomocne wskazówki i polecam rozwiązanie pozostałym.

    Pati Mati
  2. Od lat tak robię jak są ciemniejsze ubrania, w akademiku nie miałem żelazka i tak samo w sumie teraz na najmie też nie mam. To się dobrze sprawdza jak się weźmie dobrą szmatkę z delikatnego materiału i jest chwila czasu. Sam to używam i się sprawdza od lat.

    Adam Solech
  3. heh też tak robię i to nawet często. Mam żelazko ale jakoś wolę ten sposób a szczególnie latem czy wiosną to żelazko bez sensu, to się szybko robi i nie ma żadnych zagnieceń – no chyba że jakiś ultra cienki materiał by był mega gniecący to trzeba żelazko ale w innych wypadach (prawie zawsze) starcza właśnie sama woda na szmatkę.

    Rac83

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.