Jak nie dać się manipulować – efekt kontrastu

manipulacja ludzimiManipulacja w obecnych czasach jest zjawiskiem tak powszechnym, że prawie wcale nie zauważalnym w wielu sytuacjach życiowych. Manipulują ludzkimi emocjami i zachowaniem oraz czynami zarówno telewizja, gazety czy inne media jak i same sklepy oraz inne punktu usługowe czy inne podmioty na przykład politycy.

Manipulacja zawsze polega na oddziaływaniu na człowieka różnymi bodźcami, w taki sposób aby osoba poddana nieświadomie manipulacji zachowała się w danym momencie tak jak tego oczekuje podmiot manipulujący.

Większość osób nie zdaje sobie nawet sprawy że jest co dziennie manipulowana w różny sposób. Manipulacje często opierają się na wyolbrzymianiu jakiegoś faktu, kłamstwie, wpływaniu na chęć zaoszczędzenia lub zdobycia jakiejś korzyści, oznajmieniu, że się jest wybranym lub osobą której się ufa i dana oferta jest tylko dla ciebie oraz tysiące innych wybiegów.

Przykładem manipulacji może być prosty przykład – słowo promocja – jeśli cena tego samego artykułu jest taka sama lub często nawet większa w promocji niż bez niej. Sprzedaż cukierków drożej ale liczonych na każde 100 gram a nie kilogram – bardzo częsta manipulacja sklepowa.

Słowa wyprzedaż, okazja także często mają wabić klientów – często okazuje się, że jedna sztuka była takiego tańszego towaru aby przyciągnąć ludzi z gazetki promocyjnej do sklepu.

Manipulacje są także przez porównania – wybieranie do porównań z własnym produktem konkurencyjnych, które są słabsze ale przemilczenie o tych które są lepsze. Także występuje to wtedy, gdy politycy obiecują coś za wybranie ich na dane stołki – co często nie może być zrealizowane na przekór ich obietnicą. Manipulacja jest w mediach gdzie komentator już w przekazywanych danych daje jakiś pogląd własny na sprawę lub zajmuje stanowisko punktu widzenia.

Aby ochronić się przed manipulacją wystarczy dany przekaz przemyśleć, starać się go rozbić na części pierwsze. Mieć swoje wytyczone cele i zadania i nie kusić się na uproszczenia szczególnie jeśli nie są kilkakrotnie przemyślane. Warto także stosować efekt kontrastu – czyli dokładnie przyjrzeć się danej ofercie i porównać ją z inną, jaka wydaje się podobna i ocenić co przyniesie większy zysk.

Aby nie dać się manipulować trzeba na bieżąco analizować każdą sytuację i rozbijać każde działanie czy decyzje na fragmenty z których każdy zostanie przemyślany. Bardzo łatwo jest dać się zmanipulować – tym bardziej, że tego typu działania otaczają nas każdego dnia i z każdej strony.

Chwila zapomnienia i brak przemyślenia danego przekazu zawsze skończy się zmanipulowaniem. Zapraszamy do przeczytania kolejnych tematów.

Jeden komentarz

  1. Największym manipulatorem jest niestety telewizja nie dość że manipuluje masą ludzką to stwierdzono że dodatkowo kto ją ogląda regularnie jest ogłupiany i inteligencja mu spada. Więc pora na wyrzucenie telewizora bo to strata czasu.

    Studia psychologiczne

Możliwość komentowania jest wyłączona.