Jak malować sufit

malowanie sufityMalowanie sufitów jest prostą czynnością ale wymaga kilku drobnych przygotowań. Na początek przygotujmy sprzęt do malowania a będzie nim wałek lub tradycyjny pędzel.

Następnie potrzebujemy tak zwanej palety z której pobieramy farby w przypadku używania wałka, natomiast pędzlem pobieramy farbę zawsze wprost z wiadra z farbą.

Kolejnym krokiem zanim rozpoczniemy pracę nad malowaniem sufitu jest okrycie najbardziej cennych przedmiotów w miejscu malowania. Przede wszystkim przed malowaniem wynosi się dywany i elementy które da się usunąć z pomieszczenia a nie chcemy ich zachlapać. W przypadku kanap i szaf okrywamy ich powierzchnię albo folią malarską lub po prostu gazetami.

Należy zdawać sobie sprawę że pędzel znacznie mocniej chlapie niż wałek i kryje słabiej – więc polecam do takiego malowania jeden spory wałek oraz jeden mały pędzel. Malowanie zaczynamy z stołu lub drabinki czy podestu. Nabieramy farby na pędzel lub wałek i na palcie lub krawędzi wiadra zrzucamy nadmiar farby. Następnie pociągamy farbą po suficie zawsze w jednym kierunku, tutaj nigdy nie robimy kolistych ruchów.

Rzadko kiedy wystarcza pojedyncze malowanie, choć jest to tylko zależne o gęstości naszej farby. Po malowaniu przechodzimy do wykończeń rogów. Tam naszym małym pędzlem dokańczamy malowanie precyzyjne aby nie ubrudzić ściany.

Następnie czekamy aż wszystko podeschnie i przy świetle stwierdzamy czy powierzchnia jest dobrze pokryta, jeśli tak mamy już po pracy i możemy posprzątać, jeśli nie to powtarzamy malowanie na całej powierzchni do uzyskania pełnego krycia sufitu. Zapraszamy do kolejnych tematów.

3 komentarze

  1. Zdecydowanie polecam malowanie wałkiem i to dobrze odsączonym, pędzlem się chlapie i nie jest tak idealnie. Sam malowałem już kilka takich powierzchni i tylko natryskowo lub wałek wchodzi w grę.

    BudoChurt
  2. Ja tam maluję zawsze wałkiem lub natryskowo. Zawsze też z 2 razy z czego pierwszy rzadko aby zakryć tylko miejsca – maska lub jeszcze preparatem jaki zwiększa przyczepność. Potem czymś już bardziej gęstym i lepiej kryjącym. Ważne aby farba była taka sama i nie mieszać z innymi typami po za pigmentem bo mogą się skłócić.

    Budowlany

Możliwość komentowania jest wyłączona.