Jak malować sufit i ściany

malować sufit i ścianyPrzed malowaniem każdej ściany należy ją wyrównać czyli szpachlować jeśli ma nierówności gładzią oraz szlifować aby powierzchnia była idealnie gładka. Ważne aby przed malowaniem ścian i sufitu także gruntować powierzchnię do malowania. Można to zrobić zarówno farbami podkładowymi jak i gruntem – dobrym rozwiązaniem jest zmieszanie farby podkładowej z samym gruntem i dopiero taką masę nakładać na ścianę.

Mieszanie składników można wykonać w proporcji 50 na 50 czyli po równej połowie. Zapewni to już na wstępie to że powierzchnia złapie kolor co jest bardzo ważne przy późniejszym kryciu ściany farbą. Następnie gotową mieszankę przelewa się do kuwety z jakiej będzie pobierana na wałek lub pędzel. Malowanie taką mieszanką oczywiście zaczyna się od sufitu. Należy pamiętać aby przy kryć wszystkie elementy wyposażenia pomieszczenia jakich nie chce się pochlapać farbą – najlepiej folią malarską.

Znaczną pomocą podczas gruntowania i malowania będzie używanie różnej wielkości wałków. Do konturów i rogów warto używać tych mniejszych bo będzie to dokładniejsze. Natomiast duże płaskie powierzchnie można malować dużym wałkiem lub pędzlem gdyż to znacznie zaoszczędzi czas wykonywania pracy – wałek pozostawia mniej śladów i nie gubi włosia więc warto mieć przede wszystkim go na uwadze.

Ważna wskazówka. Jeśli nie będziemy używać wałka przez dłuży czas lub pędzla lub będzie zmieniany kolor farby to należy umyć go z pozostałości koloru. Tym zabezpieczy się powierzchnię narzędzia zarówno przed wyschnięciem jak i mieszaniem się kolorów. Jeśli na ścianie pojawi się jakaś grudka lub paproch to najłatwiej będzie go zlikwidować od razu a nie dopiero po jego przyschnięciu.

Zacieki można zeszlifować kostką ścierną. Jeśli wyrównywało się rogi lub kontury gładzią to należy je delikatnie wyszlifować a same detale podciągnąć wilgotną gąbką. Kolejna wskazówka, aby odciąć kolor ściany od sufitu należy zastosować taśmę malarską jaka zabezpieczy powierzchnię. Malowanie sufitu i ścian jest bardzo proste i każdy możne zrobić to samemu. Warto zobaczyć więc ten poradnik.

3 komentarze

  1. Malowałem sufit samemu już w kilku pomieszczeniach i faktycznie dokładnie tak samo jak radzi ten facet. Bardzo dobrze nagrany materiał. Nie polecam przy okazji farb direct b to bardzo niskiej jakości produkt.

    Szymon Skepa
  2. Jak ktoś nie lubi za wiele się bawić z malowaniem ściany to polecam stosowanie farb fasadowych zewnętrznych – one kryją kilka razy mocniej powierzchnie niż akrylowe czy sylikonowe. Farby fasadowe są bardzo wydajne i trwałe – także nadają się do wnętrz.

    Remontin
  3. Akurat tego Pana lubię oglądać jak robi jakieś wykończenia budowlane. Myślę że to dobry fachowiec bo faktycznie gładko mu idzie to co pokazuje i sympatyczny gostek. Jak najbardziej wpis na plus.

    Rogal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.