Jak leczyć i zmniejszyć opuchliznę po ugryzieniu i ukąszeniu

opuchlizna uskaszeniaOpuchlizna jaka pojawia się zawsze po ukąszeniu owada i jest przejawem obrony organizmu. Jest to walka organizmu z toksynami, jakie zostały wstrzyknięte podczas ukąszenia. Opuchlizna z czasem zawsze schodzi sama, o ole nie występują dodatkowe powikłania i nie jest się uczulonym na daną toksynę.

W zależności od tego jaki owad ugryzł, opuchlizna utrzymuje się przez różną długość czasu.

Opuchlizny można podzielić na typowe – które nie są grozie i są zwykłym objawem obrony organizmu po ukąszeniu oraz na przerośnięte i powikłane. Pierwsze z nich są typowe, przez co teoretycznie nie stanowią zagrożenia. Drugi typ jest mocno niebezpieczny, przez co należy kontrolować stan opuchlizny.

Opuchlizna po ukąszeniu będzie się zawsze dodatkowo powiększać i trwać dłużej gdy zacznie się drapać miejsce ugryzienia – w żadnym wypadku nie można rozdrapywać tego miejsca, należy się powstrzymać.

Aby zmniejszyć opuchliznę i jej uczucie swędzenia można do niej przyłożyć kostki lodu. Lód zmniejszy temperaturę stanu zapalnego opuchlizny i znacznie złagodzi uczucie swędzenia. Drugim sposobem jest posmarowanie miejsca ukąszenia zimną śmietaną lub zsiadłym mlekiem – także złagodzi to opuchliznę. Bardzo pomocne w przypadku opuchlizny po ukąszeniu jest picie wapna. Pomoże one w szybszej regeneracji organizmu.

Na miejsce ukąszenia owada można także stosować zimne okłady. Często stosuje się przykładanie schłodzonych torebek po zaparzonej herbacie – herbata działa wyciągająca, przez co także jest bardzo pomocna.

Opuchlizna o ile nie ma się uczulenia zejdzie sama – trwa to od jednego dnia do nawet kilku tygodniu – w zależności od owada który ukąsił. Najdłużej utrzymuje się ugryzienie końskiej muchy i teoretycznie jest też największą opuchlizną sięgającą nawet do 5 cm średnicy o bordowej barwie.

W razie wątpliwości co do wielkości opuchlizny, warto się skontaktować z lekarzem, on przepisze maść do łagodzenia swędzenia oraz szybszej regeneracji. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

2 komentarze

  1. W niedzielę ugryzl mnie jakiś owad opuchlizna pojawiła się w poniedziałek popołudniu byłam u lekarza dostałam maść i leki na alergię opuchlizna się powiekszyla mam stopę jak balon poszłam ponownie do lekarza bo wręcz nie mogłam już chodzić i ból bardzo mocny w okolicy kostki i bardzo szarpiacy aż przeszywajacy na stopie lekarz przepisał mi antybiotyk na antybiotyku jestem drugi dzień opuchlizna nie zmniejszyła się natomiast już nie boli zaczynam się martwić tym spuchnieciem ponieważ nic nie klesnie co mam robić ile może się utrzymywać takie duże opuchniecie.

    Sylwia
    1. Witam, może mieć Pani uczulenie na moskity meszki – proszę zastosować do tego prostą zasadę – ta opuchlizna to gromadzenie się płynów ustrojowych. Proszę nogę podczas wypoczynku trzymać powyżej linii ciała. Wtedy one będą odpływać a nie gromadzić się w dolnej kończynie – lekarz też powinien przepisać Pani cerutin – na uszczelnienie naczyń – to jest niezbędne. Opuchlizna po tym zacznie się zmniejszać tylko noga w górze i coś na uszczelnienie naczynek.

      Open YouWeb

Możliwość komentowania jest wyłączona.