Jak konserwować wiatrówkę

jak dbac o wiatrowkeWiatrówka jest zbudowana z ruchomych części narażonych na duże obciążenia. Aby dobrze dbać o wiatrówkę należy okresowo co jakiś czas wykonać zabiegi pielęgnujące jej ruchome części. Im lepiej się dba o wiatrówkę tym dłużej będzie ona sprawnie działała i tym lepsze będą jej wyniki strzeleckie.

Jak dbać o wiatrówkę – zacznijmy od tego że wiatrówka potrzebuje smarowania części które są najbardziej ruchome. Ruchome części to przede wszystkim sprężyna wiatrówki oraz praca tłoka.

Także mechanizm spustowy oraz oczywiście lufa która wymaga oliwienia. W konserwacji wiatrówki trzeba pamiętać o tym, aby nie przesadzać z ilością środków smarujących. Smaruje się cienką warstwą sprężynę wiatrówki okolice tłoka (ale nie sam tłok) oraz mechanizm spustowy.

Oliwi się natomiast lufę – na szmatkę nakłada się kilak kropel środka smarującego i przeciera to wyciorem. Ewentualnie kupuje się małe filcowe pociski. Filcowe pociski oliwi się płynem i nimi strzela tak jak typowym pociskiem – filcowy korek przelatując przez lufę i sam smaruje ją od środka. Dobrze jest także oliwić pozostałe części metalowe w wiatrówkach, aby nie przyjmowała się na nich korozja.

Kolbę i wszystkie elementy w wiatrówkach wykonane z tworzywa oraz drewna należy również konserwować. W tym przypadku wystarczy okresowe przecieranie ich ściereczką z mikrofibry lub ściereczką bawełnianą z bardzo znikomą ilością oliwy.

Następnie jeśli używa się oliwy, trzeba wyczyścić wiatrówkę aby nie była śliska. Wiatrówki powinno się konserwować kapitalnie raz na sezon, aby działały sprawnie i bez żadnych problemów.

Należy dodać aby nie przesadzać z ilością smarowania gdyż to może powodować trudności z prawidłowym działaniem wiatrówki. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

2 komentarze

  1. Od lat mam jedną wiatrówkę i zawsze staram się po około 3 wypadach oliwić lufę oraz smarować części ruchome wewnątrz korpusu. Może do tych tanich nie trzeba ale jak ma się coś lepszego to szkoda marnować i warto o nie dbać – one odwdzięczają się wtedy żywotnością i niezawodnością.

    HunterStel

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.