Jak czyścić soczewkę i obiektyw aparatu

czyszczenie soczewki aparatuCzyszczenia obiektywu aparatu jest bardzo ważne, dzięki temu jak czysta jest soczewka otrzymujemy często jakość zdjęć. Przykładowo nawet najmniejszy paproszek na obiektywie aparatu może psuć bardzo dobre zdjęcia.

Obiektyw jest wylotową aparatu – im zdjęcie z większej odległości tym paproch na soczewce jest powiększany, tak samo smugi.

Jak czyścić obiektyw i soczewki aparatu – czyszczenie wykonuje się bardzo delikatnie i w pewien prosty sposób. Do czyszczenia soczewek i obiektywów powinniśmy mieć specjalną ściereczkę. Ściereczki te są nasączone płynem i przetarcie nimi szkła nie pozostawia po sobie smug.

Aparatów nie czyści się ostrymi przedmiotami aby wyjmować zanieczyszczenia z zakamarków. Do ochrony soczewek oraz obiektywu są specjalne zaślepki. Jeśli już się ubrudzi nasz obiektyw i soczewka trzeba nabyć takie ściereczki w skalpach z aparatami.

Ściereczki te są bardzo małym wydatkiem a przynoszącym bardzo dobre oczyszczenie obiektywu i soczewki. Ściereczki nie są jednorazowe więc wydatek nie będzie stratą pieniędzy.

Czyszczenie obiektywów wykonuje się na zasadach. Ściereczką przeczyszczamy obiektyw a zakamarki soczewki rogiem ściereczki aby sięgnęła głębiej. Czyszczenie obiektywu wykonuje się wtedy gdy widzimy że jest choć trochę on zanieczyszczony.

Jest to czynność trwająca minute czasu, więc nie stanowi problemu. Ściereczki do czyszczenia soczewek i obiektywów powinno się trzymać w pokrowcu razem z aparatem. Aby zawsze były one dostępne w każdej sytuacji. Zapraszamy do następnych artykułów.

2 komentarze

  1. Dawniej stosowałem do czyszczenia zawsze mikrofirby a potem przerzuciłem się na jeszcze delikatniejszy typ czyli irchę i jest znacznie lepsza o ile jest nowa. Warto mieć i dbać aby mieć zawsze świeżą i delikatną. Jak są stare to twardnieją.

    Aparaty Cyfrowe Com
  2. Od siebie dodam że raczej nie polecam tych chusteczek do czyszczenia okularów – one mogą porysować soczewkę czego sam doświadczyłem. Nie wiem co w nich jest ale one prędzej rysują soczewkę niż inne materiały. Pewnie mają ten płyn jaki wchodzi w reakcje i może dodatkowo nadawać barwienia. Najlepsza ircha lub mikrofibra o ile jest nowa bo jak już wyciągnięta to nie nadaje się także.

    Fotorynka

Możliwość komentowania jest wyłączona.