Jak centrować jajowate koło roweru – sposoby centrowania

centrowanie koła roweruW przypadku jeśli koło jest nierówne na innej zasadzie niż jego skrzywienie na boki, mamy do czynienia z nierównością tworzącą owal podłużny (tak zwany jajo). Centrowanie koła jajowatego przeprowadza się zupełnie inaczej niż tradycyjnych nierówności.

Sposób równania w tym przypadku polega na naciąganiu szprych w miejscu występowania nierówności z obu stron piasty prowadzących do miejsca nierówności. Jak widać jest to odrobinę inna zasada niż w przypadku centrowania skrzywienia bocznego.

Należy zaznaczyć w jakim miejscu zaczyna się nierówność na kole – można wykonać to kredą – a następnie dociągać szprychy w miejscu jej występowania.

Przy naciąganiu szprych w miejscu nierówności można także poluzować ich kilka po przeciwnej stronie koła – choć nie jest to niezbędne, jeśli mają one dobry naciąg i nie są zbyt sztywne.

Nierówność zaznacza się na obręczy po przez przyłożenie do niej jakiegoś sztywnego i prostego elementu (w odległości do 1 mm) – w miejscu gdzie zostanie ono podbite przez nierówność to należy zaznaczyć to miejsce do późniejszego naciągania szprych.

W centrowaniu koła dobrze wykorzystać ramę roweru – zamocować samą obręcz bez nałożonej opony na widełkach roweru aby ułatwić sprawdzanie równości koła.

Z czasem sprawdza się co jakiś czas postępy w likwidowaniu jaja podczas naciągania – naciąg robi się do czasu jego całkowitego wyrównania. To wszystko, taka naprawa nie zajmuje wiele czasu i nie wymaga żadnych specjalnych urządzeń – im więcej wprawy się w tym nabierze tym szybciej będzie się naprawiało aby uzyskać idealnie prosty obwód koła. Zapraszamy do kolejnych tematów.

3 komentarze

  1. Sposób wydaje się warty uwagi. Tym bardziej że też czasami łapie takie nierówności. Wypróbuję u siebie na starym kole – dzięki.

    kasztan
  2. Dokładnie tak jak w filmie czy arcie to się robi. Sam uczyłem kumpla ze zjazdówek centrowania koła. Przy skokach często mam problem z skrzywionym kołem i ten sposób zawsze działa. A serwisy to strata kasy.

    Krzysiec DHL
  3. Sam prowadzę serwisu rowerowy i mogę potwierdzić że bardzo mało konkurencji potrafi centrować koła. Fakt jest że usługa centrowania kosztuje tak mało że jeśli ktoś samemu się nauczy to robić to nie tracimy na tym klienta czy zysków. Z reguły centruje się koła przy kompleksowej regulacji czy wymianie sprzętu – mało kiedy jest to osobna usługa.

    Serwisbike

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.