Jak poznać prawdziwy i naturalny miód

jak wyglada miod prawdziwyWiele osób kupujących miód zastanawia się czy to jest ten prawdziwy, czy może jednak już sztuczny.

Otóż rozpoznawanie prawdziwego (naturalnego) miodu jest bardzo prostą czynnością. Zanim przejdziemy do zasad jak rozpoznać prawdziwy miód, warto wspomnieć o tym dlaczego ma on cechy rozpoznawcze.

Jak wiadomo produkt ten tworzą pszczoły w plastrach – owady te tworzą go z nektaru kwiatów różnych roślin. Sam nektar często jest wspomagany przez cukier, jaki dają pszczelarze do uli tym pracowitym owadom aby ułatwić produkcję miodu. Cukier stanowi dodatkowy składnik wiążący nektar kwiatów w miód za pomocą pszczół (ale nie jest on niezbędny) – jest to także dla nich wtedy pokarmem. To jaki kolor ma miód zależy przede wszystkim od tego z jakiego nektaru jest on produkowany przez pszczoły, kolor miodu nie jest jednak cechą rozpoznawcza naturalności.

Po czym rozpoznać prawdziwy miód – prawdziwy miód rozpoznajemy na bardzo wiele sposobów. Na początku warto wspomnieć że miód może się krystalizować na konsystencję nawet podobną do masła jak i być całkowicie ciekły o ile jest jeszcze całkiem młody. Krystalizacja w miodzie zawsze następuje i w różnych terminach w zależności od jego składu. Natomiast niemal zawsze powinna następować po upływie już kilku miesięcy (po za akacjowym który krystalizuje dłużej nawet po 2 latach). Miody sztuczne lub kombinowane także mogą się zsiadać lub być ciekłe ale ten proces będzie wyglądał odmiennie a często wcale nie będzie krystalizacji lub niekompletna. Tutaj warto dodać że miód to podobno jedyny z pokarmów jaki nigdy nie ulega przeterminowaniu.

Oryginalny prawdziwy i naturalny miód można sprawdzać na bazie rozpuszczania. Do szklanki chłodnej wody wlać łyżeczkę miodu – jeśli będzie rozpuszczał się smugami i nierówno to jest on prawdziwy. Natomiast gdy zbyt równo i szybko się rozpuszcza może być on sztuczny. Kolejny sposób to waga – w litrowym słoiku jego waga powinna zaczynać się od 1,4 kg – pamiętajcie o Tarowaniu. Inną metodą jest to, że miód leje się do szklani z wodą i powinien on osiadać strugą na jej dnie – natomiast nie powinien się z nią za łatwo mieszać.

Miód przelewany łyżeczką powinien tworzyć na jej brzegu wypukły lej – mowa o miodzie lejącym przed jego krystalizacją.

Miód potrafi się robić biały lub kremowy (lub inne kolory) i staje się naprawdę gęsty. W przypadku miodów które nigdy nie krystalizują i się nie zsiadają mamy prawie zawsze do czynienia, albo z całkowicie sztucznym miodem, albo z miodem prawdziwym mieszanym ze sztucznym. Rzadko kiedy zdarza się że całkowicie naturalny miód nie zsiada się po upływie kilku miesięcy.

Należy więc dokładnie obserwować jaki miód wybieramy i z czego jest on zrobiony. Wiele osób posiada miody rozwodnione i nie zsiadające się – to jest sygnał, że z takim miodem jest coś nie tak. Pamiętajmy naturalny miód jest bardzo zdrowy i ma szeroki zakres zastosowań, dlatego warto wybierać tylko ten prawdziwy i naturalny. Dodatkowo warto wybierać miody tylko Polskie a nie z obcych krajów. Warto pamiętać że lepiej wspierać rodzimych pszczelarzy bo nasze krajowe wyroby są faktycznie jednymi z najlepszych. Zapraszamy do następnych artykułów.

3 komentarze

 1. Miody i ich kolory często zależą od rodzaju pyłu jaki zbierają te pożyteczne owady. W całości się zgodzę z artykułem że z reguły miody dobrej jakości się mocno ścinają i twardnieją. Mało jakie nie rozrabiane są stale ciekłe.

  Dobrze wykonana robota.

  Agatka
 2. Sama też zawsze patrzę na spód słoika czy jest proces osiadania. Chińskie miodziki już się wcale nie zsiadają bo są rozmieszane z jakimś innym dodatkiem.

  Polonijne smaki
 3. Zaletą tych co się nie zsiadają jest sam ten fakt, że zawsze się nadają do smarowania czy placka bez ich rozpuszczania. Jedyna wada to fakt że jest on niestety zawsze drogi – ale w końcu trudno go pozyskiwać a pasiek jest coraz mniej.

  Tamarynka

Możliwość komentowania jest wyłączona.