Jaką wybrać najlepszą sztycę do roweru

sztyca roweruRura która utrzymuje siodło nazywana jest sztycą. Rodzajów sztyc w sklepach jest bardzo wiele ale można wybrać takie które będą bardzo dobre za rozsądne pieniądze. O sztycach rowerowych czyli rurach pod siodłowych w tym artykule.

Jaką sztycę, rurę pod siodłową wybrać – na początek opis jakie mamy rodzaje sztyc rowerowych. Wyróżnia się kilka rur do siodełka roweru. Można je dzielić ze względu na rodzaj metalu który je buduje – tutaj najbardziej typowe to aluminiowe i stalowe. Następnie można je dzielić na amortyzowane lub bez amortyzatora. Kolejny podział to typ montowania siodełka czyli motylkowy, zatrzaskowy czy na śrubę lub obejmę zaciskową.

Dobra sztyca czyli rura do siodełka roweru powinna być wykonana z aluminium lub karbonu (karbon jest drogi ale jeszcze lżejszy). Dlaczego akurat warto wybierać z tego metalu, po pierwsze są one lżejsze czyli nasz rower będzie mniej ważył. Ciężar jest ważny gdyż im rower cięższy tym stawia większe opory toczenia i jest trudniejszy do poruszania oraz rozpędzenia. Sama sztyca rowerowa waży niewiele ale jest to element na którym warto oszczędzać już wagę roweru.

Kolejna sprawa to amortyzacja. Jeśli rower ma amortyzatory to sztyca z dodatkowym amortyzatorem jest mało efektywna w działaniu. Rury do siodełka roweru powinny być amortyzowana co najwyżej tylko gdy nasz rower nie ma żadnych amortyzatorów. Pamiętajmy że zmiękczenie powinno dawać nam dobre siodełko a nie sama sztyca.

Kolejna sprawa to to aby była sztyca jak najdłuższa. Chodzi tutaj o fakt możliwości płynnej regulacji wysokości siodełka. Długość rury jest istotna z dwóch powodów – możliwość zmiany wysokości siodła oraz zabezpieczenie ramy przed pękaniem gdyby rurka była zbyt mocno wyciągnięta – im więcej sztycy siedzi w ramie tym jest to bardziej stabilny element. Ten akapit jednak nie dotyczy osób ścigających się na rowerach, gdyż waga ma tam zasadnicze znaczenie.

Sztyca jeśli chodzi o jej łączenie z siodłem jest zupełnie dowolna. To jest tylko zależne od tego jakie łączenia ma dane siodełko rowerowe. Najbardziej popularne są zaciski na 2 rurki siodła dokręcane imbusem. Dobre sztyce rowerowe można kupić w sklepach internetowych znacznie taniej niż w sklepach tradycyjnych. Zapraszamy do następnych artykułów.

2 komentarze

  1. Te sztyce rowerowe jakie mają w sobie pneumatyczne odbojniki mają wadę że są bardzo ciężkie. Przykładowo sprężynowa pneumatyczna sztyca czy olejowa waży około 1 kg gdy zwykła sztywna alu to 200 g.

    Rowerowy świat
  2. Samemu mam bez amortyzacji czyli sztywną i jest bardzo dobra. Ważne aby dało się na niej regulować pochył siodła a nie była to równa platforma gdzie nie każde siodełko będzie pasowało pod względem pochylenia.

    Bikers

Możliwość komentowania jest wyłączona.