Jak leczyć napuchnięte dziąsła i pozbyć się opuchlizny

opuchlizna dzioslaOpuchlizna na dziąsłach zdarza się każdemu. Wywołuje ją kilka różnych czynników. Najczęściej powstaje ona na skutek zbierania się ropy, stanu zapalnego lub podprażenia dziąseł podczas jedzenia. Czasami także wpływ na opuchliznę dziąseł mają drobne infekcje oraz bakterie.

Co zrobić na opuchliznę dziąseł – takie stany jak opuchlizna leczy się bardzo szybko i skutecznie naturalnymi sposobami. Jest to o tyle dobre że nie trzeba do ściągania opuchlizny używać żadnej chemii i farmaceutyków, wystarczą tylko zioła. Najbardziej popularne zioła do ściągania opuchlizny z dziąseł to oczywiście na pierwszym miejscu Rumianek.

Kolejne zioło bardzo dobrze działające na opuchliznę to szałwia. Szałwia ma takie samo działanie jak rumianek i przyrządzą się ją w identyczny sposób. Te dwa zioła stanowią wystarczającą siłę aby pozbyć się opuchlizny z dziąseł, którymi często jest stan zapalny wraz z ropą.

Jak przygotować wywar na opuchliznę – zaczynamy od tego że same zioła lub ich torebki z Rumiankiem bądź Szałwią zalewamy w naczyniu z wrzącą wodą. Wywar na czas parzenia należy zakryć przykrywką aby uzyskał lepsza moc. Parzymy te zioła około 15 minut.

Po tym czasie możemy zdjąć pokrywkę z naczynia i użyć wywaru. Wywar stosuje się na prostej zasadzie. Nie pijemy go lecz płuczemy nim jamę ustną. Nabieramy ciepłego wywaru do ust i trzymamy go przez dłuższy czas – około 3 do 5 minut. Następnie wypluwamy to do zlewu. Chwilę odczekujemy i nabieramy do ust ponową porcję wywaru. Tak powtarzamy czynność aż do całkowitego przepłukania wywarem jamy ustnej. Wywar zakładam że jest parzony w kubku a nie garnku.

Czynność taką powtarzamy do 3 razy dziennie. Już na drugi dzień opuchlizna powinna całkowicie ustąpić lub w znacznym stopniu się zmniejszyć. Rumianek i Szałwia działają nie tylko łagodząco ale i anty-zapalnie, nie ma wiec obaw przed ich stosowaniem, ani też żadnych tego złych następstw. Jest to sposób naturalny. Zapraszamy też do czytania dalszych artykułów na ten temat.

19 komentarzy

  1. Witaj, na pewno. Szałwia ma działanie antybakteryjne przecież. Zimny wywar nie przyniesie nawet połowy rezultatu takiego jak ciepły. Musi być ciepły a nawet nie chłodny czy letni bo utlenią się aktywne związki jakie są w początkowej fazie naparu.

   Open YouWeb
   1. Jeżeli chodzi o taką na opuchlizny to jest zawsze ta ze sklepu zielarskiego ona nie ma rozróżnienia – więc pewnie chodzi zawsze o szałwie lekarską oraz czasami o łąkową i muszkatułową. Natomiast lekarska ma najszersze spektrum zastosowania zdrowotnego. Można ją hodować u siebie na działce – jest tak samo plenna jak mięta więc na pewno po sezonie i jej samemu suszeniu nie zabraknie jej na kolejne okresy lata.

    Open YouWeb
  1. W przypadku pod zębem gdzie szałwia nie ma możliwości działać bezpośrednio będzie dobra profilaktycznie zarówno w płukankach na opuchnięcie jak i do picia. Natomiast w przewlekłym stanie warto już iść do dentysty aby oczyścił kieszonkę pod zębną bo to bardziej skomplikowana sprawa. Wtedy będzie można wyleczyć stany zapalne.

   Open YouWeb
 1. Witam. Otóż zrobiła mi sie zgorzel lub ropień pod zębem, który miałem plombowany już pare lat temu. W sobote bolał mnie ten lub inny ząb na dole z prawej strony. Wczoraj bylo ok ale dzisiaj mam pod nim opuchliznę. Czy taka płukanka pomoże czy lepiej od razu iść do dentysty?!

  Mati95
  1. Witaj Marti95, na pewno nie zaszkodzi płukanka a może tylko pomóc. Warto nie tylko pukać szałwią ale także pić jej silny napar bo wtedy działa on wewnętrznie. Natomiast jak problem nie ustępuje to warto iść do lekarza. Może coś się psuć od zęba i opuchlizna powstawać właśnie w takim przypadku a nie podrażnień zewnętrznych.

   Open YouWeb
 2. Jeszcze jedno. Ta opuchlizna nie boli i nic się z nią nie dzieje ( przynajmniej na razie ) tylko jak dotke policzka to mam wrazenie, że mam grubą kość żuchwy z tej strony albo jakiś mięsień czy coś innego. Przy podnoszeniu głowy czuję ściąganie. Czy to normalne???

  Mati95
  1. Jest to dość dziwny objaw, bo z reguły ropień lub sama opuchlizna jest stanem zapalnym czy podrażnieniowym i powinno mieć nieprzyjemne uczucie. Może być to wynik że miejsce by faktycznie bolało o ile było dostępne do bezpośredniego nacisku. Warto z tym się udać do specjalisty na kontrolę.

   Open YouWeb
  1. Witaj jak najbardziej można, nie będzie to miało złego działania a może nawet mocniejsze i bardziej wszechstronne. Pamiętaj jednak aby wywar był mocny a nie za wodnisty i wtedy będzie dobrze działać. I nigdy nie kupuj szałwi czy rumianku z saszetek tylko ciętą lub mieloną luzem w zielarskim.

   Open YouWeb
 3. Mnie też boli od kilku dni dziąsła i zauważyłam że parę zębów jest luźnych ,dziąsła są bardzo zaczerwienione i mam wrażenie opuchniecia.

  Ewi
  1. Jeśli złapała Pani w sposób łapania palcami i próby chwiania to nie jest miarodajne gdyż zawsze się wydaje że się chwieją. W Pani przypadku warto robić płukane z olejku drzewa herbacianego a po niej z silnego naparu szałwii lub rumianku. Efekty pozytywne powinny być szybko o ile będzie to regularne.

   Open YouWeb

Możliwość komentowania jest wyłączona.