Efekt świeżego kleju w tenisie stołowym

swierzy klej tenisEfekt świeżego kleju został wymyślony przez przypadek w 1970 roku. Kiedy to, ktoś chciał naprawić odrywająca się gumę rakietki klejem do łatania dętek. Okazało się że rakietka ta zaczęła grać o wiele lepiej z mocniejszą rotacją i szybkością.

Efekt ten działa niestety krótkotrwale do kilku godzin 3 – 6. Efekt świeżego kleju daje napięcie na okładzinie i podkładzie przez co cała guma jest znacznie szybsza i bardziej rotacyjna – nawet o około 30% mocniejsza w osiągach technicznych.

Średnio szacowana poprawa jakości gry zawodnika wypada w przedziałach nawet do 80%. Obecnie jest zakazane stosowanie świeżego kleju na okładzinach – chodzi przede wszystkim o kleje lotne – można stosować wodne – przez co powstał swego rodzaju kruczek w postaci okładzin z wbudowanym efektem świeżego kleju.

Zakaz powstał taki przez dwa powody – lotne szkodliwe opary oraz zbyt mocni gracze.

Obecne rozwiązania dają bardzo podobne rezultaty ale są bezpieczne i także zwiększają skuteczność gracza dając większą rotację i prędkość a także sama okładzina działa znacznie dłużej. Czas ten wynosi nawet do kilku miesięcy powoli tracąc na znaczeniu – i napięciu okładziny.

Większość graczy profesjonalnych używa tego typu rozwiązań co wskazuje że jest to jak najbardziej dodatek zwiększający skuteczność zawodnika. Zapraszamy do kolejnych tematów.